Putin sa pridáva k tlaku na americký dolár. Jeho vplyv je však obmedzený

  • Vladimír Putin považuje za chybu, že Spojené štáty americké využili dolár ako zbraň v reakcii na napadnutie Ukrajiny.
  • Krajiny BRICS sa snažia svoje obchody realizovať prostredníctvom domácich mien tak, aby obišli práve dominantný dolár.
  • Zatiaľ tieto snahy môžeme považovať za reálne, nie však so skutočnou váhou v medzinárodnom priestore.
Novinky Putin sa vymedzuje voči sankciám USA
Putin sa vymedzuje voči sankciám USA. Zdroj: shutterstock.com/kovop/FOTOGRIN
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Americký dolár a ekonomika USA sú dlhodobo považované za piliere svetového hospodárstva. Je isté, že tento stav niekedy skončí, jednoducho z princípu, že nič netrvá večne a zmena je nutná.

O znižovanie vplyvu superveľmoci sa snaží množstvo krajín, ktoré ju potenciálne môžu na tomto tróne nahradiť. Ide predovšetkým o Čínu. Zatiaľ americký dolár tvorí rezervnú menu svetových ekonomík. Aj z toho dôvodu sa viacero krajín snaží o to, aby stratil toto postavenie. Aktuálne sa o tejto problematike vyjadril prezident Ruskej federácie Vladimír Putin.

Súčasná situácia

Dnes sú Spojené štáty americké najväčšou a najsilnejšou ekonomikou sveta. Nebolo tomu vždy tak, ale od druhej polovice 20. storočia poznáme práve takýto svet. Od dohody s arabským svetom sa stal dolár svetovou rezervnou menou, na tejto pozícii ostáva dodnes.

Znamená to, že je súčasťou portfólií centrálnych bánk celého sveta z toho dôvodu, že veľká časť medzinárodného obchodu je realizovaná práve v amerických dolároch. Ide takisto aj o obchod s ropou.

Vladimír Putin predpovedá pád amerického dolára

Vladimír Putin predpovedá pád amerického dolára. Zdroj: shutterstock.com/Harold Escalona

Americká ekonomika je najvýkonnejšou ekonomikou súčasnosti. Je zhruba o tretinu väčšia ako druhá najväčšia ekonomika patriaca Čínskej ľudovej republike. V závese je Japonsko a európske štáty ako Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Veľká Británia.

V prvej desiatke sú aj India a Ruská federácia. Hlavnou výhodou USA je dnes to, že dokáže presadzovať svoju moc prostredníctvom obchodných dohôd, ale napríklad aj vojenského tlaku a takisto uvedená dolarizácia svetovej ekonomiky.

Čo môže zmeniť Putin

O tejto situácii hovoril prezident Ruskej federácie Vladimír Putin v rozhovore s Tuckerom Carlsonom. Putin uviedol, že považuje za veľkú chybu, keď Spojené štáty americké použili dolár ako zbraň v konflikte. Naráža tu na situáciu, kedy boli po napadnutí Ukrajiny vojskami Ruskej federácie zmrazené dolárové rezervy v zahraničí. USA to realizovali ako jeden z mäkkých nástrojov tlaku na agresora.

Ruská federácia je aj súčasťou zoskupenia BRICS, kde patria tri krajiny s najväčšími ekonomikami, a to Rusko, India a Čína a menej ekonomicky vyspelá Brazília. K tomuto zoskupeniu pristúpila v roku 2010 Južná Afrika. Plán prístupového konania uvádza, že by sa mali k zoskupeniu pridať aj krajiny ako Egypt, Saudská Arábia, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Aj BRICS sa snaží vytvárať tlak na dolár a zosadiť ho z pozície svetovej meny č. 1. 

Skupina sa napríklad snaží medzi sebou obchodovať v domácich menách. To sa však ukázalo ako cesta, ktorá ešte v súčasnosti nebude dostatočne dobre nahrádzať obchodovanie prostredníctvom dolára. Dôvodom je stabilita týchto mien, stav vývoja domácich burzových trhov, ale napríklad aj vymožiteľnosť práva a pod. To sú však oblasti, v ktorých uvedené krajiny nevynikajú. Napriek tomu sa snažia minimalizovať vo vzájomných obchodoch americký dolár. 

Putin vsádza na tlak zoskupenia BRICS

Putin vsádza na tlak zoskupenia BRICS. Zdroj: shutterstock.com/justit

Ekonomická realita

Putin predpokladá, že to nebol šťastný ťah zo strany Spojených štátov amerických. Uvádza, že:

Neboli sme to my, kto zakázal používanie amerického dolára, nemali sme taký úmysel. Bolo to rozhodnutie Spojených štátov obmedziť naše transakcie v amerických dolároch. Myslím si, že je to úplná hlúposť z hľadiska záujmov samotných Spojených štátov a ich daňových poplatníkov, pretože to poškodzuje ekonomiku USA a podkopáva moc Spojených štátov na celom svete.

Z nášho pohľadu je to iniciatíva, ktorá môže mať v budúcnosti váhu pri ústupe dolára zo svojho postavenia. Aby sa to však reálne stalo, musia sa tieto ekonomiky dostať na podstatne vyššiu úroveň, a to domácimi trhmi, ale napríklad aj vymožiteľnosťou práva. Až potom budú schopné ponúknuť alternatívu súčasnému systému.

Dôvodom je, že nejde len o pád dolára, ale aj o náhradu, ktorá by túto pozíciu zaplnila. Dnes to však nie je ani rubeľ, ani rupia, ani juan, a už vôbec nie meny ostatných štátov skupiny BRICS. 

Mohlo by Vás zaujať: Črtá sa vznik novej svetovej meny skupiny BRICS

Anycoin pc bannerFlockers mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.