Putin chcel dostať Európu na kolená, teraz je jeho hlavný nástroj vydaný na milosť Číny

Ekonomika Kľúčový nástroj Putinovej moci je otupený
Kľúčový nástroj Putinovej moci je otupený. Zdroj: shutterstock.com/Aynur Mammadov/63ru78
Anycoin pc bannerBitmarkets

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jeho plán na pomstu Európe zjavne nevychádza. Jeho nástroj, plynárenský gigant Gazprom, je v problémoch, informuje o tom portál HNonline.

Spoločnosť Gazprom roky slúžila na export plynu do Európy. Zlom nastal v druhom štvrťroku 2023. Gazprom sa prepadol do straty, pričom jeho produkcia v prvom polroku medziročne klesla až o 25 %. Týmto krokom sa dostala na minimum svojej 30-ročnej histórie.

Putin chcel totiž nechať Európu vyhladovať a znemožniť jej prístup k plynu. Dúfal, že týmto krokom prestane podporovať Ukrajinu, čoho dôsledkom by bolo zrejme ruské ovládnutie tohto územia.

Čína je teraz pre Gazprom najväčším dostupným trhom

Čína je teraz pre Gazprom najväčším dostupným trhom. Zdroj: shutterstock.com/MaxZolotukhin

Európa sa však dokázala vynájsť a tento zámer Putinovi nevyšiel. Nedostatok plynu z Ruska však nepocítila vďaka relatívne teplej zime, vyšším dodávkam plynu z Nórska a rozsiahlemu dovozu LNG po mori.

Nebol by to Putin, ak by nemal plán B. Ten spočíva v tom, že namiesto Európy zamieri ruský plyn do Číny. Všetko závisí od budúco týždňového stretnutia prezidentov Ruska a Číny v Pekingu. Rusko chce totiž uzavrieť nové exportné dohody. Tie môžu posilniť medzinárodný vplyv Gazpromu.

Aj keď je tento plán rozhodne ambiciózny, už teraz je jasné, že Čína nedokáže plne nahradiť stratu európskeho trhu. Pri najlepšom možnom scenári by to boli zhruba dve tretiny objemu plynu, ktorý v minulosti prúdil do Európy.

Ak aj k dohode dôjde, dodávky plynu do Číny sa nezačnú zo dňa na deň, ale bude si to vyžadovať rozsiahle plánovanie a investície.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Plyn bude pre Slovákov drahší

Napriek absencii plynu z Ruska môže čoskoro na Slovensku dôjsť k navýšeniu jeho ceny. Regulovanie ceny plynu mal na starosti štát, čo ho stálo stovky miliónov eur, ale to si už zrejme nebude môcť do budúcna dovoliť.

Riaditeľ Slovenského plynárenského podniku Miroslav Kulla povedal, že ak budúca vláda, ktorá vznikne po voľbách, neprijme dôležité opatrenia, tak ceny plynu v roku 2024 vzrastú až o 100 %.

Ďalej uviedol, že ani jedno z dvoch extrémnych riešení nie je správne. Jedno tvrdí, že sa nesmú ceny energií zvýšiť vôbec a to druhé, že by nárast nemal predstavovať až 100 %. Bude zrejme potrebné nájsť kompromis.

Prečítajte si aj: Slováci pripravte sa. Ceny plynu v budúcom roku extrémne stúpnu

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.