Putin chce obísť sankcie – Rusku má pomôcť kryptomena krytá zlatom

BitmarketsBitmarkets

Rusko už dlho experimentuje s kryptomenami. Po novom sa špekuluje o vytvorení kryptomeny, ktorá bude krytá ruským zlatom.

Kryptomeny a Rusko

Na Rusko tvrdo dopadajú sankcie za porušovanie medzinárodných zmlúv. Kvôli útoku na Ukrajinu a jej celistvosť územia sa dostalo Rusko pod tlak medzinárodného spoločenstva. Sankcie dopadli na ruskú ekonomiku s veľkou silou.

Informácie zo sveta kryptomien: Facebook chce predstaviť svoju platobnú kryptomenu v roku 2020 – obíde banky?

Po novom majú pomôcť pri obchádzaní sankcií kryptomeny. Podľa ruského denníka Tass chce miestna vláda vytvoriť a zakomponovať do svojej ekonomiky kryptomenu, ktorá bude krytá zlatom. Vďaka tomu, že sa kryptomeny obchodujú mimo štandardné finančné kanály, by tak Ruská federácia mohla obísť medzinárodné sankcie.

K tomuto kroku už v minulosti pristúpil Irán, ktorý je za svoj jadrový program tiež cieľom sankcií. Obzvlášť Spojené štáty vytvárajú na moslimskú krajinu veľký tlak. Irán vydal svoju kryptomenu v spojení so štyrmi bankami.

Rusko na rozcestí

Hoci majú kryptomeny pomôcť obísť sankcie, zároveň desia ruský autoritársky systém. Kryptomeny majú totiž demokratizačnú tendenciu v tom ohľade, že ich používatelia nie sú zviazaní klasickými finančnými tokmi a môžu tak obchádzať štátny dohľad. A práve to je problém.

Rusko zvažuje založenie vlastnej kryptomeny, ktorá bude krytá zlatom. Na druhej strane ale tiež zvažuje kompletný zákaz kryptomien pre svoju populáciu. Elia Nabiullina z centrálnej banky sa k možnosti implementácie kryptomien do ruskej ekonomiky vyjadrila chladne.

“Všeobecne sme proti tomu, aby sa do nášho monetárneho systému zavádzali kryptomeny. Sme skeptickí voči tomu, že by kryptomeny mohli fungovať ako náhrada terajšieho systému”, vyjadrila sa Nabiullina.

Rusko zatiaľ v tichosti pripravuje zákon, ktorý by jeho obyvateľom zakázal akékoľvek zaobchádzanie s kryptomenami. Ruské regulácie digitálneho priestoru však mieria ešte ďalej. Momentálne sa špekuluje o budovaní systému firewallov, ktorý by mal umožniť kompletné odrezanie Ruska od slobodného internetu. Malo by ísť o podobným systém, akým disponuje Čína.

Využitie kryptomien pre štáty

Rusko, Irán a Venezuela majú veľmi podobného menovateľa. Všetky tieto autoritárske režimy čelia významným medzinárodným sankciám a pokúšajú sa ich obísť pomocou kryptomien. Venezuela si vytvorila svoju vlastnú kryptomenu Petro, ktorá mala byť krytá miestnou ropou.

Petro sa ukázalo ako spektakulárne zlyhanie, ktoré Venezuele nijak nepomohlo. Kryptomena Petro nemá v podstate žiadnu hodnotu. Rovnako ako miestny bolívar, ktorý sa momentálne používa na výrobu tašiek.

Či sa Rusku podarí obísť sankcie, zatiaľ nie je jasné. Dá sa však predpokladať, že ak by takáto cesta vznikla, môže prísť väčší regulačný záťah na kryptomeny, a to na celosvetovej úrovni.

Čo čítať ďalej:

Technologický gigant vyvíja nové technológie na Ethereu! – Toto v buducnosti povedie k masovej adopcii krypta

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Vodičov na diaľniciach mätie zvláštna značka. Takmer nikto netuší, čo znamená

2

Pripravte si hotovosť. Veľká banka vypne bankomaty, platobné karty aj online bankovníctvo

3

Obľúbená značka áut sťahuje z trhu zhruba 150 000 vozidiel. Hrozí riziko požiaru

4

Čoskoro príde krach. Využite nákup za nízke ceny, odporúča expert

5

Na diaľnici obmedzili rýchlosť len pre jednu kategóriu vozidiel. Je to forma šikany?

PR články

Zlato poletí nahor, pretože investori opustia akciový trh

Marek Rodák  | 14. septembra 2024

Zlato chytá pozitívny kurz. Nedávna predpoveď analytika naznačuje, že cena zlata by mohla čoskoro dosiahnuť úroveň 2 950 USD za uncu.

Zlato porastie na nové maximá

Investičný pohľad na Apple: Budú nové iPhony s AI stačiť?

PR články  | 12. septembra 2024

PR článok XTB. Apple je aktuálne najväčšou spoločnosťou na svete. S trhovou kapitalizáciou cez 3,3 bilióna dolárov dlhodobo patrí k najobľúbenejším spoločnostiam nielen v rámci svojich technologických produktov, ale aj medzi akciovými investormi.

Apple predstavil vlastnú víziu AI

Margex - Revolučná kryptoburza, ktorá ťa prekvapí svojimi funkcionalitami

Marek Jendrál  | 5. septembra 2024

Margex sa považuje za jednu z najjednoduchších kryptomenových búrz, čo ocenia nielen začiatočníci, ale aj profesionálni obchodníci.

Komplexná kryptomenová burza Margex