Pripravte sa na ďalšie skrachované banky, hovorí bývalý hlavný ekonóm MMF

Ekonomika Skrachujú ďalšie banky?
Skrachujú ďalšie banky? Zdroj: shutterstock.com/Supamotionstock.com/M_Agency
BitmarketsBitmarkets

Krach amerických bánk spôsobuje dodnes obavy, že sa situácia bude aj naďalej zhoršovať. Aj napriek záchrane Silicon Valley Bank (SVB) a Credit Suisse bývalý hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF), Raghuram Rajan, podľa správy Finbold varuje, že banky čaká ďalšia nestabilita.

Banky čaká nestabilita

Hlavným dôvodom obáv je krehkosť finančného sektoru v dôsledku záplavy likvidity prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania peňazí. Rajan uviedol, že očakáva ďalšiu nestabilitu bánk aj keď s tým iní nepočítajú.

V súčasnosti prišiel JPMorgan s predpoveďou, že FED by mohol naliať do obehu ďalšie 2 bilióny dolárov, ako odpoveď na bankovú krízu. Banky to síce zachrániť môže, no vysoká emisia peňazí v časoch extrémnej inflácie bude pre bežných ľudí likvidačná.

Trhy boli stimulmi podporené naposledy v roku 2020, no odrážali sa v prostredí s nízkymi úrokovými sadzbami a nízkou infláciou. Inak povedané, tieto makroekonomické ukazovatele mali kam stúpať, pretože boli na dne. Dnes je ale situácia úplne odlišná. Dokonca sme vás informovali aj o tom, že FED údajne stráca kontrolu nad infláciou.

Inflácia v USA a eurozóne

Inflácia v USA a eurozóne. Zdroj: TradingView

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zacyklená situácia

Zaujímavosťou je, že Rajan v roku 2005 správne varoval pred bankovým sektorom tesne pred globálnou krízou. Aj keď dúfa, že sa situácia nezopakuje, očakáva ju. Ak je expanzívna menová politika problémom, potom môže centrálna banka pristúpiť k reštriktívnej politike, resp. zvyšovať úrokové sadzby.

V nedávnej predpovedi sme si vysvetlili, že v tomto roku pravdepodobne úrokové sadzby neklesnú. Centrálne banky budú pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, resp. ich maximálne prestanú zvyšovať. No zatiaľ nie je predpoklad, že dôjde ku ich znižovaniu.

Dostávame sa do zaujímavej situácie, kedy FED bude stimulmi podporovať bankový sektor, no na druhej strane potláčať dopyt úrokovými sadzbami. Aký je výsledok? Ceny sú vysoké a vďaka stimulom budú ešte vyššie a na druhej strane vysoké úrokové sadzby predražujú finančné produkty a obmedzujú dopyt. Obavy Rajana sú preto na mieste a ak začnú krachovať ďalšie banky, FED nás zavalí novými dolármi, ktoré nás cez infláciu ochudobnia.

Mohlo by ťa zaujímať: Trhový analytik očakáva kolaps všetkých globálnych trhov

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?