- Priemysel ťahala nadol najmä výroba kovov, ktorá zaznamenala medziročný pokles o 5,8 %.
- Z výziev, s ktorými sa bude musieť slovenský priemysel vysporiadať, je rastúca konkurencia na strane čínskych výrobcov.
Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji 2024 vrátila na úroveň predošlého roka napriek výkyvom. Podľa výsledkov Štatistického úradu SR priemyselná produkcia na Slovensku v máji 2024 stagnovala, udržujúc sa na úrovni minulého roka, pričom medziročne klesla len o 0,1 %.
Po výraznom marcovom prepade a následnom aprílovom raste zaznamenalo 8 z 15 sledovaných odvetví nižší výkon v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Najväčší negatívny dopad na priemyselnú produkciu mala výroba kovov, ktorá klesla o viac ako 15 %. Tento pokles pokračuje už štvrtý mesiac po sebe.
Podobný vplyv mal aj takmer 18 % pokles vo výrobe strojov a zariadení. Výrazný prepad produkcie zaznamenala aj ťažba a dobývanie, kde v dôsledku zatvorenia baní od začiatku roka bola produkcia v máji medziročne nižšia o 31,6 %. K pozitívnemu vývoju prispela vyššia produkcia v niektorých odvetviach.
Najvýznamnejší bol medziročný nárast vo výrobe dopravných prostriedkov, ktorý pokračoval aj v máji, hoci tempo rastu sa spomalilo na necelých 8 %. Energetika vykázala medziročný rast o 28,7 %, pričom sektor dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu zaznamenal obzvlášť silné výsledky.
Rovnako významný bol takmer 14 % nárast vo výrobe potravín a 7,2 % rast vo výrobe elektrických zariadení, ktorý sa udržuje v plusových číslach už šiesty mesiac po sebe. Medzimesačne, v porovnaní s aprílom 2024 a po zohľadnení sezónnych vplyvov, sa priemyselná produkcia znížila o 1,4 %.
Za obdobie od januára do mája 2024 vzrástla priemyselná produkcia o 0,3 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Najvýznamnejšie k tomuto rastu prispelo zvýšenie o 27,6 % v dodávke elektriny a plynu a viac ako 13 % nárast vo výrobe elektrických zariadení.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Čo ovplyvní slovenský priemysel?
Naopak, priemysel ťahala nadol najmä výroba kovov, ktorá zaznamenala medziročný pokles o 5,8 %, a výroba strojov a zariadení s poklesom o viac ako 9 %.
„Výkon slovenského priemyslu bude v nasledujúcich mesiacoch ovplyvňovaný aj postupným oživením väčších ekonomík, čo sa môže prejaviť v rozkolísaných výsledkoch v nadchádzajúcich mesiacoch. Ku koncu roka očakávame akceleráciu hospodárskeho oživenia a to najmä u našich najvýznamnejších partnerov, najmä v Nemecku, čo následne podporí aj výsledky nášho priemyslu a zahraničného obchodu. Oživenie však bude s veľkou pravdepodobnosťou iba pozvoľné,” uviedol makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Podľa jeho slov v ekonomike naďalej ostávajú prítomné tlaky najmä ma strane dopytu, zatiaľ čo problémy v dodávateľských reťazcoch pre túto chvíľu ustúpili. Z výziev s ktorými sa bude musieť slovenský priemysel vysporiadať je rastúca konkurencia na strane čínskych výrobcov.
Ako Kočiš uviedol, potrebná transformácia, zefektívňovanie procesov a vyostrený globálny konkurenčný boj môžu priniesť dodatočné tlaky, čo bude rast limitovať.