Priemysel je kľúčový sektor slovenskej ekonomiky. Za výrazným augustovým nárastom stojí medziročne o 27 % vyššia produkcia automobiliek a mierny vzostup energetiky, uvádza Štatistický úrad. Rovnako tento výsledok ovplyvnila aj zmena rozsahu dovoleniek u výrobcov automobilového priemyslu oproti roku 2022.
Priemysel prudko vzrástol, no iba za mesiac august
Medziročne narástla priemyselná výroba o 4,6 % a ide o najvýraznejší vzostup od začiatku roka. Zároveň, medzimesačne došlo k nárastu o 4,5 %, no v súhrne za osem mesiacov roka 2023 k medziročnému poklesu o 1,2 %. Z 15 odvetví priemyslu medziročne narástlo iba 6. Okrem nárastu výroby automobilov (+27 %), narástla aj dodávka elektriny a plynu (+7,1 %) a výroba elektrických zariadení (+7,6 %).
Naopak, pokles nastal medziročne v mnohých oblastiach ako ostatná výroba, oprava a inštalácia strojov (-23,1 %), výroba drevených výrobkov (-9,9 %), výroba kovov (-9,5 %), výroba počítačových výrobkov (-8,7 %), výroba chemikálií (-8,5 %), výroba výrobkov z gumy a plastu (-7,4 %) a výroba koksu a ropných produktov (-7,2 %).
Pokles objednávok tlačí na obmedzenie výroby
Prudký nárast výroby automobilov môže byť iba krátkodobý. Navyše medziročne až taký veľký vzostup nenastal. Ešte v júli zaznamenalo pokles až 10 z 15 sledovaných odvetví priemyslu a došlo k celkovému zostupu o 5,3 %, čo bol najhorší výsledok za polrok.
Podobný trend poklesu slovenského priemyslu sme mohli identifikovať aj v predošlých mesiacoch roka 2023. Za prvých 7 mesiacov došlo k poklesu 2 %. Jedným z hlavných faktorov pomalého tempa môže byť výrazný pokles nových objednávok o 7,3 % za mesiac júl.
Objednávky klesali predovšetkým v oblastiach ako výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov, výroba chemikálií a chemických produktov a výroba elektrických zariadení. Je logické, že pri významnom poklese objednávok sa následne znížila aj výroba.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Prečo klesá výroba a objednávky?
Čo je ale príčinou poklesu výroby a objednávok? Pravdepodobne je to inflácia, ktorá znehodnocuje peniaze a v konečnom dôsledku spolu s vysokými úrokovými sadzbami potláčajú dopyt a spotrebu. Pri nižšej spotrebe odberatelia od výrobcov menej objednávajú a následne výrobcovia obmedzujú výrobu. Tento proces je typickým javom recesie, no zatiaľ sa plne neprejavil na nezamestnanosti, ktorá je stále pomerne nízka.
Pokles inflácie na inflačný cieľ 2 % bude v budúcnosti stimulovať spotrebu a mal by rásť aj slovenský priemysel, no na Slovensku je zatiaľ najvyššie tempo rastu cien v celej eurozóne. Aj keď sa centrálnej banke podarí dosiahnuť 2 %, neznamená to, že úrokové sadzby budú okamžite nízke. Tento proces môže trvať aj ďalšie 2 roky.
Mohlo by ťa zaujímať: Nemecký priemysel sa topí v problémoch. Ovplyvňuje aj ekonomický rast Slovenska