Príbeh – Niekto mi omylom poslal 18 500 BTC! Mám zavolať políciu?

Novinky Niekto dostal 18 500 bitcoinov
Niekto dostal 18 500 bitcoinov. Zdroj: shutterstock.com/Marko Aliaksandr
BitmarketsBitmarkets

Ako by ste sa tvárili, keby sa vo vašej kryptopeňaženke zrazu objavilo 18 500 BTC? V prepočte je to 400 miliónov eur. Presne to sa totiž stalo jednému (ne)šťastlivcovi, ktorý teraz musí vymyslieť, ako s danými mincami naložiť.

Disclaimer: Nezáleží na tom, či je tento príbeh pravdivý. Ide o zaujímavú prípadovú štúdiu. Napíšte nám do komentárov, čo by ste s 18 500 BTC robili vy 😀

Predstavte si nasledovnú situáciu: Prídete domov z práce, sadnete si pred počítač, mrknete na kurzy kryptomien, dáte si večeru a pípne vám mobil. Na vašu kryptopeňaženku práve pristálo 18 500 BTC. Prvá myšlienka – to musí byť nejaká chyba. Druhá myšlienka – koľko je to vlastne peňazí? Tretia myšlienka – a čo teraz s nimi?

No? Ako naložiť s viac než 400 miliónmi eur? Kúpili by ste si za ne vilu, jachtu a súkromný tryskáč? Alebo by ste väčšinu nechali v BTC a o desať rokov by z vás bol/a miliardár/ka? Alebo by ste ich vrátili? Celkom dobrá otázka, či nie?

Človek, ktorému sa to stalo, je teraz milionár. Rozhodol sa požiadať o radu internet a na Quora.com napísal tento príspevok.

Čo robiť v podobnom prípade?

V prvom rade si treba uvedomiť, že Bitcoin ani zďaleka nie je anonymný. Ak vám niekto omylom pošle 1 BTC, asi sa na to vykašle a prijme stratu. Ak však ide o 18 500 BTC, tak odosielateľ spraví všetko preto, aby od vás peniaze získal späť. Pravdepodobne do niekoľkých hodín bude vedieť, kto ste a určite ho nezastaví ani fakt, že sa nachádzate na druhej strane planéty.

Nechať si Bitcoiny a nikomu nič nepovedať naozaj nie je dobrý nápad. V najlepšom prípade vám na druhý deň niekto zaklope na dvere, v tom najhoršom sa nedožijete rána. Takže sa opýtajte sami seba. Naozaj si tieto peniaze chcete nechať?

Ak áno, možno by bolo vhodné popremýšľať nad daňami. Najmite si dobrého právnika, ten vám pomôže zraziť dane na minimum (v niektorých krajinách možno aj na nulu). Rozhodne nepomôže poslať peniaze do zahraničia (čiastočne preto, lebo Bitcoin ignoruje hranice – je všade a zároveň nikde). Navyše, ak zaplatíte dane, polícia by vás mala ochrániť pred pôvodnými majiteľmi Bitcoinov. A verte mi, budete to potrebovať.

Povedzme si to na rovinu, ak niekto posiela tak veľké čiastky, pravdepodobne nejde o pohodového rainbow aktivistu. Cez Bitcoin sa celkom dobre perú peniaze. Môže ísť o drogový syndikát alebo o mafiu. Nech je to ako chce, ak peniaze nevrátite, pripravte sa na ťažké časy.

Pravdepodobne vás nezabijú, to by im peniaze nevrátilo. Navyše, okolo vrážd je vždy strašne veľa povyku a účinnejšie je nechať vás trpieť. Až po niekoľkých bolestivých týždňoch vyjdete z nemocnice, určite ochotne vrátite všetko aj s úrokmi.

Väčšina krajín má zákony, ktorá riešia problémy s nájdenými peniazmi. Ideálne pre vás teda bude obrátiť sa na príslušný úrad a riadiť sa jeho odporúčaniami.

Ak sa vlastník peňazí nájde (čo je viac než pravdepodobné), takmer určite aspoň získate nejakú odmenu (aj pár BTC za nerobenie problémov je predsa celkom slušná čiastka). Navyše, ak sa obrátite na úrady a vám neskôr na dvere zaklopú dvaja Číňania, môžete im povedať, že už nič nemáte a poslať ich na políciu.

Čo by som spravil ja?

Asi by som sa zmieril s tým, že si 400 miliónov eur nebudem môcť nechať. Ide o privysokú čiastku. Ak by mi to prišlo v Zcash-i, to by bola iná story. Ale Bitcoin?

Zistil by som si, odkiaľ peniaze prišli a poslal by som tam 18 450 BTC. Päťdesiatku by som si nechal ako nálezné. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa niekto naháňal za 50 BTC, obzvlášť, keď sa mu práve vrátilo 18 450 BTC!

Kvakomat PC bannertxb