Pri cestovaní za hranice pozor. Vláda si chce posvietiť na skupinu Slovákov

  • Tieto opatrenia majú prispieť k efektívnejšiemu boju proti finančnej kriminalite a terorizmu.
  • Novela zároveň reaguje na potrebu zosúladenia slovenskej legislatívy s európskymi smernicami.
  • Podľa hodnotiacej správy je v regióne V4 zaznamenaný tok hotovosti, ktorá sa využíva na financovanie nelegálnych aktivít.
Ekonomika Pri cestovaní za hranice pozor
Pri cestovaní za hranice pozor. Zdroj: Shutterstock.com/Bartolomiej Pietrzyk, Audio und werbung
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Medzinárodná spolupráca

Legislatívne zmeny posilňujú aj medzinárodnú spoluprácu v oblasti finančnej kontroly. Orgány kontroly budú mať povinnosť spolupracovať s príslušnými orgánmi členských štátov EÚ, v ktorých majú sídlo zahraničné povinné osoby. Finančná spravodajská jednotka bude navyše spolupracovať s Európskou centrálnou bankou.

Novela zároveň reaguje na potrebu zosúladenia slovenskej legislatívy s európskymi smernicami. Dopĺňa sa napríklad definícia konečného užívateľa výhod v prípade zvereneckého fondu zriadeného podľa práva iného štátu.

Tieto opatrenia majú prispieť k efektívnejšiemu boju proti finančnej kriminalite a terorizmu, pričom reagujú na aktuálne výzvy v oblasti finančnej bezpečnosti v rámci Európskej únie.

Jednotné pravidlá zatiaľ neexistujú

Pri cestovaní s hotovosťou v rámci Európskej únie je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Vzhľadom na to, že jednotlivé členské štáty môžu mať odlišné požiadavky, EÚ odporúča pred cestou kontaktovať colné úrady vo všetkých dotknutých krajinách – v krajine odchodu, príchodu aj v tranzitných krajinách. Uvádza sa to na webe europa.eu.

Osobitné pravidlá platia pri vstupe do EÚ alebo výstupe z nej. Ak prepravujete hotovosť alebo cennosti v hodnote 10 000 eur a viac (prípadne ekvivalent v inej mene), máte povinnosť túto skutočnosť oznámiť colným orgánom. Oznámenie sa podáva prostredníctvom špeciálneho formulára EÚ pre nahlásenie peňažných prostriedkov v hotovosti.

Za peňažné prostriedky v hotovosti sa podľa pravidiel EÚ považujú:

  • hotovostné peniaze (bankovky a mince) vrátane mien, ktoré už nie sú v obehu, ale banky ich stále vymieňajú,
  • prevoditeľné cenné papiere na doručiteľa (napríklad cestovné šeky, šeky bez uvedeného príjemcu, vlastné zmenky a peňažné poukážky),
  • zlaté mince s minimálnym obsahom zlata 90 %,
  • investičné zlato (zlaté tehly, nugety alebo hrudy) s obsahom zlata minimálne 99,5 %.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbFlockers mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.