Prezidentka ponúka výnosné akcie. Oplatí sa do nich investovať?

  • Prezidentka Zuzaná Čaputová sa objavila v reklamách, ktoré sľubujú rozprávkové zisky.
  • Ide o investičný podvod, ktorý využíva technológiu deepfake.
  • Podvodníci využívajú rafinované triky, aby svoje obete pripravili o peniaze.
Novinky Investičný podvod zneužíva tvár prezidentky.
Investičný podvod zneužíva tvár prezidentky. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/godongphoto
BitmarketsBitmarkets

Dennodenne na Slovensku podvodníci svojimi klamstvami pripravia Slovákov o desiatky tisíc eur. Súčasné bankové podvody sa stali hrou s čoraz sofistikovanejšími technikami, pričom podvodníci využívajú bežné každodenné aktivity ľudí na získanie ich citlivých údajov a následnú krádež úspor. Nové technológie im umožnia svoje obete oblafnúť tvárou, ktorej dôverujú, avšak ide o podvod.

Analytický pohľad Slovenskej sporiteľne na rok 2021 a2023 odhalil alarmujúci nárast počtu nahlásených podvodov. Ten stúpol až šesťnásobne. Čoraz viac ľudí sa stáva obeťou podvodníkov, a preto je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť aktuálnym podvodným praktikám.

Investičný podvod zneužíva tváre známych osobností

Jedným z aktuálnych a rafinovaných spôsobov podvodu je manipulácia s investíciami. Podvodníci presne cielia reklamy na vybrané osoby, využívajú pri tom známe tváre politikov, športovcov a iných celebrít, čím podporia dôveryhodnosť falošných príbehov o vysokých výnosoch.

Nedávne zneužitie identity prezidentky Zuzany Čaputovej je len jedným z takýchto príkladov. Podvodníci používajú jej tvár na šírenie falošných informácií o lukratívnych investíciách do plynární. Slovenský plynárenský priemysel dôrazne varuje Slovákov, že aktuálne sa na internete tento podvod šíri vo veľkom.

V posledných dňoch spoločnosť zaznamenala na sociálnych sieťach masívnu podvodnú kampaň, ktorá láka na investovanie do SPP s vysokým ziskom. Kampaň využíva podvodné profily na Facebooku a Instagrame, podvodnú webstránku, inzeráty a predovšetkým tzv. „deepfake” videá vytvorené umelou inteligenciou, v ktorých vystupujú známe osobnosti a im podobné hlasy (politici, herci, moderátori).”

Praktiky podvodníkov sú čoraz zložitejšie

Podvodníci využívajú rôzne taktiky na manipuláciu svojich obetí. Často napríklad žiadajú, aby ste si nainštalovali aplikáciu, ktorá im umožní vzdialený prístup k vášmu zariadeniu. Ďalším príkladom je žiadosť o vytvorenie účtu v online bankách, či na kryptoburzách. Alebo sa od vás len jednoducho snažia vymámiť vaše prístupové údaje k internet bankingu a to pod rôznymi zámienkami.

Stali ste sa niekedy obeťou podvodníka?

Loading ... Loading ...

Aby ste sa nestali obeťou šíriacich sa investičných podvodov, je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia:

  • Preverujte pravosť a zdroj reklamy, ktorá sa zdá až príliš výhodná.
  • Nezdieľajte citlivé bankové údaje na neoverených stránkach, ani ich neposkytujte žiadnym osobám.
  • Neinštalujte do svojho zariadenia aplikácie, ktoré nepoznáte.
98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ak ste sa stali obeťou podvodu, musíte konať ihneď

Ak sa stanete obeťou podvodu, musíte konať čo najrýchlejšie. Kontaktujte ihneď svoju banku a informujte ju o podvode. Tým sa zvýši šanca na vrátenie vašich peňazí. Platbu kartou už nie je možné zastaviť, ale banka ju dokáže reklamovať, ale len pokiaľ ešte peniaze neodišli z banky von. Pri prevode na účet v inej banke existuje možnosť žiadať o vrátenie peňazí dovtedy, kým ich páchateľ nepresunie.

V prípade podozrenia na podvod je dôležité okamžite komunikovať s bankou a nečakať. Čím rýchlejšie podniknete prvé kroky, tým je vyššia šanca, že získate svoje peniaze späť.

Prečítajte si aj: Obchodníci prišli o miliardy. Zákazníci na nich skúšajú nový typ podvodu

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.