Prezident USA šokoval svet. Upozornil na „tikajúcu bombu”

Ekonomika Prezident USA varuje pred tikajúcou bombou
Prezident USA varuje pred tikajúcou bombou. Zdroj: shutterstock.com/Philip Yabut
BitmarketsBitmarkets

Prezident Spojených štátov Joe Biden vo svojom prejave označil ekonomické problémy, ktoré v súčasnosti zmáhajú Čínu za „tikajúcu bombu”. Poukázal pri tom na starnutie populácie ázijskej veľmoci, prudko rastúcu nezamestnanosť v krajine a extrémny pokles hospodárskeho rastu, ktorý ohrozuje svetovú ekonomiku.

Biden v prejavoch útočí na Čínu

Prezident USA vo svojom prejave ostro kritizoval čínsku vládu. “Majú nejaké problémy,” povedal. “To nie je dobré, pretože keď majú zlí ľudia problémy, robia zlé veci”, informoval o tom Bloomberg.

Len pred nedávnom Joe Biden označil čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga za „diktátora” a čínska vláda jeho vyjadrenie označila za verejnú politickú provokáciu.

Dvaja geopolitickí a ekonomickí rivali sa pri tom v poslednom období snažili nájsť cestu zmierenia a možnosti pre udržanie ďalšej obchodnej spolupráce. Posledné kritické výroky zo strany hlavy štátu USA zložitej situácií nepomohli.

Prezident USA o Číne zavádza

„Čína rástla o 8 % ročne, aby si udržala svoj rast, teraz je to už len 2 % ročne,” povedal Joe Biden v Park City v Utahu. Tempo rastu uviedol nesprávne. Čína v roku 2022 dosiahla rast hrubého domáceho produktu na úrovni troch percent.

Ekonomický rast Číny

Ekonomický rast Číny. Zdroj: Traidingeconomics.com

Pokračoval ešte aj inými nepresnými informáciami „je to v situácii, keď je počet ľudí v dôchodkovom veku väčší ako počet ľudí v produktívnom veku,” dodal ďalšie nesprávne tvrdenie, ktoré znepokojilo stovky miliónov ľudí. Podľa oficiálnych štatistík mal ázijský gigant stále 876 miliónov ľudí v produktívnom veku, oproti 280 miliónom ľudí vo veku 60 rokov a viac.

Josef Gregory Mahoney, profesor politiky a medzinárodných vzťahov na šanghajskej East China Normal University uviedol, že je veľmi nepravdepodobné, aby sa Peking „nalákal” na reakciu najnovších Bidenových útokov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Napriek nepresným tvrdeniam Bidena čínska populácia starne

Starnutie čínskej populácie je veľmi znepokojivý fakt, tvrdia odborníci. Demografická štruktúra krajiny sa výrazne mení. Tento rok totiž prvýkrát po 60tich rokoch počet obyvateľov Číny poklesol, informoval o tom New York Times.

V roku 1979 čínska vláda zaviedla „politiku jedného dieťaťa”. Tá sa medzi Číňanmi stala veľmi rýchlo prirodzeným spôsobom života. Hrozba budúceho extrémneho poklesu produktívneho obyvateľstva priviedla v roku 2016 zákonodarcov k zmene na „politiku dvoch detí”.

Podľa odhadov Organizácie spojených národov počet Číňanov vo veku 15 až 64 rokov klesne v tomto storočí o viac ako 60 %.

„Zmenšujúca sa pracovná sila v Číne a recesia výroby povedie k vysokým cenám a vysokej inflácii v USA a EÚ,” povedal Yi Fuxian, výskumník z University of Wisconsin-Madison a dlhoročný kritik čínskej už neexistujúcej politiky jedného dieťaťa.

Prezident Biden trefne upozornil aj na problém s nezamestnanosťou

Nezamestnanosť v skupine mladej generácie Číňanov dosiahla v júni 2023 historicky najvyššiu úroveň a to až 21,3 %. Stúpajúci trend rastu nezamestnanosti mladých Číňanov sa každým ďalším mesiacom stupňuje.

Znovuotvorenie čínskej ekonomiky po pandémií ukázalo známky výrazného zaostávania v produkcií. Čerství absolventi si v súčasnosti nevedia nájsť svoje uplatnenie na trhu práce. S poklesom ekonomickej produkcie sa znížila aj tvorba nových pracovných miest.

Čínska ekonomika sa rúti z kopca

Čínska ekonomika dosiahla v druhom štvrťroku 2023 výrazne nižší rast ako predpovedali analytici. Krajina bojuje nie len s nepriaznivou demografickou štruktúrou, ale aj s rekordným vládnym dlhom. Sektor nehnuteľností je aktuálne v extrémne zložitej situácií. Nadmerná výstavba dostala do finančných ťažkostí najväčších developerov v krajine.

Čína sa v júli prepadla do deflácie a bojuje aj s poklesom exportu. Krajina, ktorá je kľúčovým ťahúňom svetového ekonomického rastu prelomila svoj 40 ročný trend masívnej expanzie a všetko nasvedčuje tomu, že ju čaká obdobie poklesu.

Prečítajte si aj: Čína agresívne zasiahne proti kryptomenám a umelej inteligencii

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.