Preprogramujte svoju myseľ – Očakávania, konfliktné presvedčenia a vizualizácia – Denník 12. týždeň

0

Po istej odmlke sa denník opäť vracia, pretože ešte ani zďaleka nie je uzavretý. Máme pred sebou ešte niekoľko častí a následne celkovú rekapituláciu toho, čo sme sa cez prázdniny mali možnosť naučiť. Kým sa tak však stane, poďme sa spolu pozrieť na novú tému z oblasti psychológie (a tentoraz aj sebapoznania a motivácie) a rozoberieme si to, ako súvisia očakávania a konfliktné presvedčenia s obchodovaním.

Očakávania neprinesú nič dobré

Očakávam, že Bitcoin do týždňa bude na 12 000 dolároch. Znie to reálne, nie? Stačí, aby prišla jedna naozaj pozitívna správa a môže sa tak stať. Ale nemusí. A to je na tom to najhoršie. Očakávania vás pri tradingu vedia obrať aj o posledný „groš.“

Pri tradingu musíte vedieť byť hlavne flexibilní a nebáť sa zmeny. Musíte si vedieť uznať chybu a povedať, že tento obchod nevyšiel a že je čas vystúpiť. Nemôžete dúfať/veriť/očakávať, že už sa trh otočí a bude smerovať vaším smerom. Pretože vás to oberie o naozaj veľa peňazí.

Presvedčenia – prečo im venovať pozornosť?

Presvedčenie nie je niečo, s čím sa narodíte. Ale je to akási „paleta“ hodnôt, názorov, postojov a myšlienok, s ktorými vyrastáte, ktorými ste obklopení alebo s ktorými podvedome prichádzate do styku. Niektoré z nich sú silnejšie (niektoré také silné, že by ste za ne mohli chcieť až zomrieť), niektoré slabšie. To všetko závisí už od každého zvlášť a aj od konkrétneho presvedčenia.

Avšak podstatné je vedieť, že presvedčenia majú obrovskú silu. Či už zlú alebo dobrú, presvedčenia vedia meniť naozaj veľa. A práve preto Jakub vo svojom kurze zverejnil krásne cvičenie na to, aby ste zistili, čomu naozaj veríte a aké presvedčenia máte (najmä o sebe).

Na toto cvičenie potrebujete papier, pero a mobil (alebo stopky). V priebehu 10 minút napíšte na papier čo najviac viet, ktoré začnete slovom „Som“. Po uplynutí 10 minút vyškrtnite všetky vety, ktoré obsahujú iba fakty (som muž, som študent, som pracujúci a podobne). Všetko ostatné by mali byť vaše presvedčenia a mnohé z nich by mali byť aj takzvané „konfliktné presvedčenia.“

Ako sa zbaviť konfliktných presvedčení?

Ak sa pýtate, čo sú to konfliktné presvedčenia, tak odpoveď nájdete každý sám pre seba na danom papieri. Ak na ňom máte napríklad napísanú vetu, „Som niekto, kto si nezaslúži byť boháč“, ale v hlave máte, že chcete byť víťaz alebo obchodník, tak ide o konfliktné presvedčenie.

Takýchto presvedčení môže byť kopec a verte mi, máme ich všetci. Bez toho, aby sme ich však vyriešili, nemôžeme byť úspešní obchodníci. Ako sa ich však zbaviť? Pomôcť nám môže už prvý krok, a to je uvedomiť si ich (napísať, nahlas prečítať). Následne však treba začať konať.

Vizualizácia – proces predstavovania si chceného výsledku v budúcnosti ( vyšportované telo, výhra dôležitého zápasu, nové drahé auto atď.) vie veľmi pomôcť tomu, aby ste sa zbavili týchto presvedčení. Takisto je dokázané, že vizualizácia vie „preprogramovať myseľ a podvedomie“. A je to aj najúčinnejší spôsob, ako bojovať s konfliktnými presvedčeniami.

Záver

Osobne si myslím, že táto lekcia v kurze od Jakuba Kraľovanského na psychológiu obchodovania bola jednoznačne najlepšia. Nielenže v nej uviedol veľa informácií, ale takisto dal aj veľa príkladov zo svojho života. Nebál sa tak zdieľať svoje skúsenosti a svoje problémy, lebo vedel, že by mohli pomôcť novým začiatočným traderom. Za mňa má za to určite palec hore.

Čo čítať ďalej?

Prečo vám stále nevychádzajú obchody? – Zodpovednosť – Denník 9. týždeň

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of