Prečo obchodovanie na burze nie je ľahké povolanie? – Mýty a fakty

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V dnešnom článku sa opäť pozrieme do zákulisia tradingu. Konkrétne si povieme, prečo je obchodovanie na burze náročné. Každý obchodník musí niekde začínať. Nikto z nás nie je dokonalý a ani sa nenaučí byť po jednom dni úspešný a ziskový. Budovanie úspešnej obchodnej stratégie je často robota na niekoľko rokov. Až postupným dosahovaním výsledkov sa podarí dosiahnuť vysnívame ciele. Aj preto by som trading rozdelil do 3 možných vývojových štádií budovania úspešnej stratégie. Vzdelávanie sa, testovanie a dosahovanie cieľov. Práve o tom bude dnešný článok.

Vzdelávanie

Učenie sa úplných základov často býva kľúčová vec v tradingu. Veľa začiatočníkov práve na tomto schodíku vyhorí a skončí s obchodovaním na burze, pretože to neprinieslo dostatočné výsledky. Aby sme mohli začať obchodovať, v prvom rade potrebujeme o tradingu aj niečo vedieť. Hlavne ako otvoriť obchod, kde obchodovať a v neposlednom rade na základe čoho otvárať obchody. Pri pochopení základov burzy nevidím problém. Takmer úplne každý sa vie naučiť, ako si otvoriť účet u brokera a následne realizovať prvý obchod. Problém môže nastať pri samotnom pravidelnom obchodovaní. Veľa začiatočníkov prichádza na burzu s cieľom bezhlavo otvárať obchody, nič nerobiť a mať obrovské zisky. Toto je mylná predstava. Každý úspešný trader, aby bol ziskový si potrebuje vytvoriť obchodný plán a svoju vlastnú stratégiu. Na výber je hneď z niekoľkých stoviek indikátorov alebo aj patternov, na základe ktorých si môžeme vytvoriť burzovú stratégiu. To vyžaduje často až niekoľko rokov práce skúmaním daných indikátorov, ktoré na burze nájdeme. Práve mylné predstavy o krásnom zisku po jednom mesiaci obchodovania sú častý problém pre začiatočníkov. Treba pochopiť, že trading je rovnaké zamestnanie, ako napríklad podnikateľ, živnostník, prípadne manažér spoločnosti. Výsledky sa vždy dostavia až po niekoľkých rokoch.

Testovanie stratégie

Pokiaľ už máme vybratý indikátor, tak môžeme realizovať prvé obchody a testovať funkčnosť našej prvej stratégie. Aj pri tomto kroku má najmä veľa začiatočníkov problém. Málokedy sa stane, že po vytvorení svojej prvej obchodnej stratégie budeme ziskový. Často je potrebné poupravovať nastavenia plánu, prípadne aj zvoliť úplne iný indikátor. Toto môže byť rovnako práca na niekoľko rokov, kým sa dostane takmer k 100% funkčnej a dlhodobo ziskovej stratégii.

Dosahovanie cieľov

Až následne po niekoľkoročnej tvrdej práci sa začnú dostavovať prvé výsledky a ziskové obchody. Dostať sa k tomuto cieľu je ale cesta plná niekoľkých pádov, zlyhaní a často aj množstva stratených peňazí. Ale žiaľ, taký je tvrdý svet tradingu. Pokiaľ sa dostanete k vysnívanému cieľu, tak vám vlastne stačí iba otvoriť obchod, počkať niekoľko dní kým sa zatvorí a to je vlastne všetko.

Záver

Pokiaľ sa vám nedarí, alebo máte veľa stratových obchodov, nič sa nedeje. Ide o prirodzený vývoj osobnosti tradera. Hlavne nestrácajte nádej po niekoľkých stratových obchodoch. Ako sa hovorí, ak aj spadnete na hubu, treba sa postaviť opäť na nohy a ďalej bojovať s nástrahami tradingu. Výsledky sa postupne dostavia. Chce to ale vytrvalosť a usilovnosť.

Autorom tohto článku je trader od trading11.com a Bitcoin skupiny. Pokiaľ ťa zaujíma obchodovanie, naši traderi na trading11.com každý deň pripravujú analýzy na niekoľko kryptomien.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.