Prekvapivé možnosti druhého piliera: Aké dôchodky vám môžu priniesť vaše úspory?

  • Príprava na dôchodok by mala začať čo najskôr počas aktívneho pracovného života.
  • Nárok na starobný dôchodok z druhého piliera vzniká v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom sporiteľ dovŕši dôchodkový vek.
  • Starobné dôchodkové sporenie v druhom pilieri ponúka sporiteľom rôzne možnosti zabezpečenia príjmu v starobe.
Ekonomika Prekvapivé možnosti druhého piliera
Prekvapivé možnosti druhého piliera. Zdroj: Shutterstock.com/Evgeny Atamanenko, Buduroi Alexandru
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil

Starobné dôchodkové sporenie v druhom pilieri ponúka sporiteľom rôzne možnosti zabezpečenia príjmu v starobe. Aké typy dôchodkov z neho možno poberať a za akých podmienok? Téme sa venoval portál O peniazoch.

V dnešnej dobe, keď sa dĺžka života predlžuje a náklady na život rastú, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým myslieť na finančné zabezpečenie v starobe. Druhý pilier dôchodkového systému predstavuje jednu z kľúčových možností, ako si na dôchodok našetriť.

Ako si môžete prilepšiť?

Nejde pritom len o klasický starobný dôchodok – systém ponúka viacero typov dôchodkových dávok, ktoré môžu pomôcť v rôznych životných situáciách.

Starobné dôchodkové sporenie v druhom pilieri umožňuje čerpať niekoľko druhov dôchodkových dávok:

  1. Starobný dôchodok: Ide o základnú formu dôchodku, na ktorú má sporiteľ nárok po dovŕšení dôchodkového veku. Tento dôchodok sa vypláca doživotne a jeho výška závisí od nasporenej sumy v druhom pilieri.
  2. Predčasný starobný dôchodok: Táto možnosť je určená pre tých, ktorí chcú odísť do dôchodku skôr. Podmienkou je buď nárok na predčasný starobný dôchodok z prvého piliera, alebo dostatočná výška kombinovaného dôchodku z oboch pilierov.
  3. Pozostalostné dôchodky: Sem patria vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok. Tieto dávky majú za cieľ finančne podporiť pozostalých v prípade úmrtia sporiteľa.
  4. Výnos z investovania: Tento typ dávky umožňuje sporiteľom profitovať z úspešných investícií ich dôchodkových úspor.

Kedy a za akých podmienok vzniká nárok na dôchodok z druhého piliera?

Nárok na starobný dôchodok z druhého piliera vzniká v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom sporiteľ dovŕši dôchodkový vek. To znamená, že ak ste sa narodili napríklad 15. júna a v danom roku dosiahnete dôchodkový vek, nárok na dôchodok vám vznikne už od 1. júna.

Zaujímavou alternatívou je predčasný starobný dôchodok. Ten môžete začať poberať najskôr dva roky pred dosiahnutím riadneho dôchodkového veku. Treba však splniť dôležitú podmienku – výška predčasného starobného dôchodku z prvého piliera, alebo v kombinácii s predčasným starobným dôchodkom z druhého piliera, musí presiahnuť 1,6-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.