Prehľad najväčších Bitcoin bublín – kedy môžeme čakať tú ďalšiu? – časť 1.

Novinky Bitcoin bublina
Bitcoin bublina. Zdroj: Shutterstock.com/Marko Aliaksandr

Bublina. Toto na prvý pohľad nevinné slovo dostalo v posledných desaťročiach úplne nový význam. Vyjadruje stav (akéhokoľvek) trhu v momente, keď je v ňom priveľa neexistujúcich peňazí. Bublina potom praskne a trh následne nájde svoje ekvilibrium.

Čo je bublina?

Čo znamená pojem neexistujúce peniaze? Ide o rozdiel medzi hodnotou vnímanou ľuďmi v istom momente a reálnou hodnotou daného aktíva. Tento rozdiel môže vzniknúť mnohými spôsobmi. Často za pomoci médií, ktoré „vyhypujú” daný asset do neba. Minulý rok sa to stalo napríklad automobilke Tesla.

V praxi to funguje tak, že skorí investori nakúpia a držia svoje akcie/coiny. Znížia tak celkové množstvo akcií coinov na trhu. Noví investori/špekulanti potom svojím nákupom jednoduchšie dvihnú hodnotu akcie/coinu a keď starší investori predajú, na trh sa dostane obrovské množstvo coinov/akcií, ktoré tam predtým neboli. Ponuka preváži dopyt, trh začne hľadať nové ekvilibrium a cena začne prudko klesať.

Prasknutie bubliny bolo veľmi pekne znázornené vo filme Margin Call. Rozhodne odporúčame pozrieť! (aspoň 5-krát)

Najväčšie Bitcoin bubliny

História Bitcoin bublín je bohatá a veľmi zaujímavá. Tú prvú sme zaznamenali 12. 7. 2010, teda iba o niečo viac než pol roka po spustení samotného Bitcoin blockchainu. Na prvej BTC burze – The Bitcoin Market – vtedy Bitcoin veľmi rýchlo narástol z 0,008 $ na 0,08 $. 1000 % rast vtedy trval iba päť dní a tesne po ňom bola spustená neslávne známa burza MtGox. Možno aj preto následný pád Bitcoinu nebol až taký dramatický a cena sa ustálila na 0,06 $.

Celý sled udalostí pritom odštartovalo predstavenie softvéru Bitcoin 0.3, o ktorom písala populárna stránka Slashdot.

Veľká bublina 2011

bitcoin bubble may 2011

Začiatky Bitcoinu boli veľmi silno prepojené s darkwebovým trhom Silk Road, na ktorom ste si mohli kúpiť lacný iPod, alebo aj vraždu. Pseudo-anonymná podstata Bitcoinu nákupcom a predávajúcim umožnila vyhnúť sa blokovaniu transakcií a iným zásahom zo strany bánk.

Väčšina pamätníkov sa zhoduje, že veľkú bublinu v júni a v júli 2011 spôsobil práve zvýšený záujem kriminálnikov o Bitcoin. Dôkazy však chýbajú, takže to neberte doslova. Teoreticky tiež mohlo ísť o bohatého investora, ktorý v Bitcoine uvidel potenciál a skúpil polovicu trhu.

Každopádne, počas bubliny v roku 2011 Bitcoin v priebehu niekoľkých mesiacov zvýšil svoju hodnotu o 1000 % a dosiahol nové All Time High 31,91 $.

Tip redakcie: Severná Kórea financovala vlastný režim pomocou hackovania búrz a ICO

Bublina v apríli 2013

bitcoin bubble march 2013

Väčšina fanúšikov kryptomien určite pozná veľkú bublinu z konca roka 2013. Málokto však vie, že pár mesiacov pred ňou trh zaznamenal aprílovú bublinu. Cena Bitcoinu počas nej v priebehu dvoch mesiacov vzrástla z 20 $ na neuveriteľných 266 $ (na burze MtGox). Nasledoval prepad a ustálenie ceny na hladine ~130 $.

Tejto bubline predchádzalo usmernenie FinCEN-u ohľadom kryptomien. O deň neskôr bol spustený Bitcoin 0.8 a Internet Archive začal akceptovať BTC ako formu platby. Nasledovali protesty na Cypre a cena rástla a rástla…

Veľká novembrová bublina 2013

bitcoin bubble november 2013 mtgox

Graf burzy MtGox

Ten, kto na aprílovej bubline prerobil, no na Bitcoin nezanevrel, si mohol ešte v ten istý rok napraviť chuť. Niekoľko mesiacov po spustení trading botov od Marka Karpelesa (šéf burzy MtGox) sa do trhu kvôli zvýšenému (fake) volume pustilo veľa nových špekulantov. Svetové médiá informovali o úžasnom raste Bitcoinu, hovorilo sa o zničení moderného bankovníctva a o nástupe Bitcoinu na scénu…

Klasické reči zaslepencov.

Bitcoin nakoniec zlomil fakt, že v tej dobe na trhu existovala iba jedna skutočne veľká burza – MtGox. A všetci vieme, čo nasledovalo. Údajný hack spôsobil, že ľudia si z MtGoxu nemohli vybrať peniaze ani BTC. Nastala panika a bublina praskla. Bitcoin však ešte predtým stihol vytvoriť nové ATH v hodnote 1 242 $.

Cena tejto digitálnej meny však v nasledujúcich mesiacoch na MtGoxe klesla na nulu. Burza oficiálne skrachovala a množstvo jej používateľov dodnes nedostalo späť svoje peniaze.

Pre porovnanie ešte pridávame graf burzy BitStamp:

bitcoin bubble november 2013 bitstamp

Graf burzy BitStamp

Veľká novembrová bublina 2017

O štyri roky takmer na deň presne Bitcoin zaznamenal ďalšiu veľkú bublinu. Táto bola dosiaľ najväčšia. Presne pred rokom o takomto čase sa o kryptomenách hovorilo úplne všade. V krčmách, v školách, v kaviarňach, na námestiach… Ešte aj moja babka mi volala, aby som predal, pretože v rádiu hlásili, že bublina čoskoro praskne. Mala pravdu…

bitcoin bubble november 2013 bitstamp

Graf burzy Bitfinex

Bitcoin nakoniec vytvoril nové historické maximum, ktoré sa od burzy k burze líši. Niekde neprekonal ani 20 000 $, v Južnej Kórei sa však chvíľkami obchodoval za takmer 25 000 $.

Momentálne sa nachádzame v jednej z najhorších fáz každej bubliny – despair (beznádej). Nasledovať bude kapitulácia – fáza, počas ktorej narastie volume, cena klesne na totálne dno, každý bude hovoriť o tom, ako je koniec, a nech posledný, kto pôjde preč, zhasne… a potom sa vrátime k dlhodobého trendu (ktorý sa počas desiatich rokov fungovania Bitcoinu nezmenil).

A kedy príde ďalšia veľká bublina? O tom si viac napíšeme v druhej časti tohto miniseriálu. Sledujte nás na facebooku, nech o ňu neprídete!

Zdroj:
news.bitcoin.com