CEO Coinbase Brian Armstrong napísal blog o tom, čo čaká svet kryptomien v novej dekáde. Môžeme sa tešiť na akcelerujúci technologický rozvoj. Vzostup jasných víťazov v kryptomenových pretekoch, alebo príchod veľkých inštitúcií.
Profesionálna analýza – 05.01.20 Technická analýza LINK/BTC – Nádech a potopit, přesně tak teď vypadá situace na LINK
Technologická predpoveď
Podľa Armstronga porastie škálovateľnosť blockchainu. To sa docieli vývojom samotných blockchainov, ale taktiež väčším využitím 2nd layer kanálu. Tu si môžete predstaviť napríklad Lightning Network alebo Plasma Network (na ETH). Ďalšia možnosť škálovania prináša blockchainy, ktoré umožnia interoperabilitu. Teoreticky tak budete môcť posielať rôzne meny cez rôzne blockchainy. Napríklad projekt COSMOS bude túto možnosť ponúkať.
Ďalšou technologickou oblasťou, kde nastane významný pokrok, je podľa Armstronga súkromie. CEO Coinbase verí, že istá miera anonymity bude implementovaná do niektorého z hlavných blockchainov. U BTC sa špekuluje, že by sa mala v roku 2020 zvýšiť miera súkromia, ktorú Bitcoin svojim užívateľom poskytuje. Na druhej strane je nutné spomenúť, že štátna regulácia mieri skôr k zákazu anonymity, ktorá by bránila štátom v monitorovaní pohybu majetku.
Nejlepší zvíťazí
Podľa Armstronga sa ďalšia dekáda ponesie v duchu výberu víťazov. V nasledujúcich rokoch tak môžeme očakávať súťaž o to, ktoré blockchainy sa stanú platformami pre vývoj decentralizovaných aplikácií a tokenov. V tejto oblasti spolu budú súťažiť blockchainy ako ETH 2.0, Cosmos, Dfinty, Polkadot, Cardano a ďalšie chytré chainy).
Ďalších desať rokov by tak malo ukázať, ktoré blockchainy sa stanú víťazmi. Armstrong ide ešte ďalej a tvrdí, že v podstate každý startup bude mať svoj vlastný token a naň naviazaný ekosystém. Počty tokenov sa tak podľa neho môžu dostať do miliónov. Podkladových platforiem bude však oveľa menej.
Víťazstvo tých najlepších bude tiež spojené s využitím. To je podľa Armstronga ďalší trend, ktorý uvidíme. Namiesto špekulácie príde skutočné využívanie služieb. To znamená, že miesto obchodovania mincí sa bude viac stakovať (napr. ADA či ETH 2.0). Projekty z oblasti DeFi už teraz ukazujú, že mnohí majitelia mincí radšej zamykajú svoje mince do smart kontraktov, z ktorých potom dlhodobo ťažia.
Inštitucionálne prostredie
Ďalšia skupina, ktorá prejde silnou premenou budú inštitúcie. V prvom rade to budú start-upy. Tie podľa Armstronga budú mať viac či menej dôležitú kryptomenovú zložku. To znamená, že novo vznikajúce spoločnosti budú mať napríklad ekosystémy, ktoré budú fungovať na novo vytvorenom tokene. Ďalšia možnosť je potom napr. tokenizácia samotných akcií.
Podľa Armostronga bude hrať kľúčovú úlohu aj financovanie pomocou kryptomien. Vďaka ponukám mincí môžu nádejné projekty osloviť celý svet a každého jednotlivca, ktorý je ochotný investovať. Jednalo by sa tak o podobný model ako sú ICO, ale s vyššou úrovňou profesionalizácie.
Do priestoru kryptomien tiež bude vstupovať, čím ďalej, tým viac inštitúcií. “Za posledných 18 mesiacov začalo využívať Coinbase Custody stovky inštitúcií. Tie sú zatiaľ skôr menšieho charakteru a dá sa očakávať, že vstup inštitúcií bude iba naberať na obrátkach.” povedal Armstrong.
CEO Coinbase ďalej vidí ako pravdepodobný vzostup tzv. CBDC, čo sú digitálne meny centrálnych bánk. Čína je v tomto ohľade najďalej a už tento rok by sme sa mohli dočkať ich národnej, digitálnej meny. Podľa Armstronga tiež bude veľký tlak na decentralizáciu a nasledujúca dekáda by tak mala priniesť rast blockchainov, ktoré sú preukázateľne decentralizované.
Preložené z českého originálu od Adama Kracíka.