Prečo vzniká inflácia a ceny potravín rastú?

  • Prečo vznika inflácia a ceny potravín rastú?
  • Inflácia eroduje kupnú silu meny v dôsledku dopytového tlaku a neuspokojenej ponuky.
Plus Inflácia a ceny potravín
Inflácia a ceny potravín. Zdroj: shutterstock.com/Elpisterra/Hayden Dunsel/Sidenko Tatiana
BitmarketsKvakomat mobil

Globálne ekonomické vplyvy

Globálna obchodná dynamika a geopolitické napätia majú značný dopad na infláciu a ceny potravín. Napríklad, zaväzovanie obchodných bariér alebo sankcie môžu priamo ovplyvniť prístupnosť a cenu exportných a importných tovarov, čo sekundárne zasahuje do cien potravín.

Medzinárodné devízové kurzy tiež významne ovplyvňujú ekonomiku jednotlivých štátov a ceny potravín. Keďže mnohé suroviny sú kótované v amerických dolároch, kolísanie kurzu USD voči iným menám môže výrazne zmeniť lokálne nákupné ceny, a tým ovplyvniť výslednú cenu potravín na domácom trhu.

Svetová ekonomická klíma, vrátane rovnováhy medzi globálnym dopytom a ponukou surovín, rozhoduje o cenových trendoch v potravinárskom sektore. Vyostrená konkurencia za zdroje alebo narušenie dodávateľských reťazcov môže skresliť trhovú rovnováhu a vyvolať inflačný tlak.

Svetové trhové šoky

Nepredvídateľné udalosti, ako sú prírodné katastrofy, môžu výrazne zasiahnuť do produkcie potravín a spôsobiť ich zdražovanie.

Ovplyvňujúce faktory

Politické krízy a konflikty, akým bol napríklad vojenský zásah v Sýrii či ukrajinská kríza, nezriedka narušujú globálne dodávateľské reťazce, čo má priamy vplyv na ceny potravín. Okrem toho, trhové špekulácie a očakávania investorov ohľadom budúcich udalostí môžu viesť k volatilite cien komodít, čo sekundárne ovplyvňuje náklady na potraviny.

 

Navyše, významnú rolu hrajú aj obmedzenia vo výrobe a exportné kvóty kľúčových potravinárskych vývozcov, ako sú členské krajiny OPECu, ktoré regulujú dodávky ropy a ovplyvňujú globálne energetické ceny.

Epidémie a pandémie, ako bol šírenie COVID-19, ukázali, aký vplyv môžu mať globálne zdravotnícke krízy na ekonomiky, dodávateľské reťazce a teda aj na ceny potravín.

Kurzové fluktuácie

Menové kurzy neustále kolíšu.

Kurzové fluctuácie sú priamym odrazom zmeny hodnoty meny. Tá môže kolísať na základe množstva faktorov, vrátane ekonomických indikátorov, politických udalostí, alebo dokonca prírodných katastrof. Hlavným dôsledkom týchto fluktuácií je zmena cien importovaných a exportovaných tovarov a služieb.

Kurzové rozdiely ovplyvňujú nákupnú silu.

Stabilita menových kurzov je pre obchod kľúčová. Pri kurzových výkyvoch dochádza k prehodnoteniu nákupných cien dovozu – ak oslabuje domáca mena, importované tovary a suroviny sa stávajú drahšími, čo môže mať inflačný vplyv na domáci trh.

Inflácia zostala v apríli stabilná

Inflácia zostala v apríli stabilná. Zdroj: shutterstock.com/r.classen

Kurzové riziká sú súčasťou medzinárodného obchodu.

Pre firmy zapojené do medzinárodného obchodu predstavujú kurzové riziká významný faktor. Obzvlášť v čase vysokých volatilit majú tieto riziká schopnosť výrazne ovplyvniť finančné výsledky. Firmy často využívajú hedžové stratégie na minimalizáciu týchto rizík, no nie vždy je možné ich úplne eliminovať.

Dynamika kurzov sa odráža v cenách potravín.

Finálna cena potravín na pultoch obchodov je často závislá na kurze, ktorým boli suroviny a komponenty nakúpené. Sila domácej meny voči mene, v ktorej sú nákupy realizované, môže rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť náklady výrobcov a teda aj cenu pre koncových spotrebiteľov.

SpäťStrana 2/4Ďalej
txbtxb
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.