Začala sa práve globálna kríza? 5 signálov, že nás čaká búrlivé obdobie

Analýzy Čaka nás kríza
Čaka nás kríza. Zdroj: shutterstock.com/GGGraphics a shutterstock.com/Poring Studio
BitmarketsKvakomat mobil

Vysoké ceny tovarov a služieb, vojna na Ukrajine, koronavírus a nedostatok niekoľkých dôležitých tovarov, ako sú napríklad mikročipy, postupne počas posledných dvoch rokov spustili špirálu ekonomickej smrti, ktorá pravdepodobne vyvrcholí globálnou recesiou. Otázka nie je či bude, ale skôr kedy.

Vysoké ceny energií

Pre Slovákov bude dôležité hlavne zimné obdobie, keď náklady na energie výrazne porastú. Navyše, od nového roka dostaneme do rúk nové ceny, ktoré môžu byť o 50 až 100 % vyššie. V prípade plynu sú nové ceny už známe. V prípade elektrickej energie ešte nie. Vzhľadom na aktuálny vývoj na burze môžeme očakávať pravdepodobne ešte väčšie navýšenie ako v prípade plynu. To sa neskôr môže prejaviť na cenách ďalších tovarov a služieb. Ročná miera inflácie môže v niektorých štátoch EU dosahovať úroveň až 30 %.

Cena elektriny je na maxime

Cena elektriny je na maxime. Zdroj: kurzy.cz

Zvýšenie cien sa najviac dotkne veľkých firiem a podnikateľov, ktorí odoberajú elektrinu za trhom stanovené ceny. Zvýšenie cien sa tak začne prevádzať na koncových užívateľov a ceny v obchodoch môžu byť oveľa vyššie.

Inflácia láme rekordy

Podľa údajov z portálu kurzy.cz inflácia v Česku dosiahla historické maximum a blíži sa k 20 %. U nás je aktuálne na hodnote 13,6 %. S veľkým rastom cien sa začínajú zvyšovať obavy z možného prasknutia bubliny. Ľuda musia viac šetriť a dopyt po výrobkoch a službách klesá. V minulosti podobné situácie s nárazovým zvýšením inflácie viedli k poklesu ekonomiky a neskôr vyvrcholili krízou.

Inflácia v Česku

Inflácia v Česku. Zdroj: kurzy.cz

Inflácia na Slovensku

Inflácia na Slovensku. Zdroj: slovak.statistics.sk

Stav inflácie vo svete si uvedomujú aj centrálne banky, ktoré razantne zvyšujú úrokové sadzby, aby predišli podobnému scenáru, aký je dlhodobo napríklad vo Venezuele, kde je medziročná inflácia v rádoch tisícok percent. Ak by bola dlhodobo vysoká úroveň inflácie, tak úspory v banke a hotovosť by výrazne strácali na hodnote.

Vojna na Ukrajine a koronavírus

Vysoké ceny energií a inflácia sú priamo závislé primárne od posledných globálnych udalostí. Hlavne od obchodnej vojny medzi Čínou a USA, koronavírusom a vojnou na Ukrajine. V prípade vojny na Ukrajine majú sankcie čiastočne dosah nielen na Rusko, ale takmer na celý svet, ktorý odoberá od veľmocí vzácne suroviny. Čiastočné odstavenie plynu z Ruska a jeho náhrada má na Slovensko negatívny vplyv v podobe zvýšenia cien plynu na nasledujúce roky o približne 50 %. Obavy o úplné odstavanie Európy od ruského plynu navyše tlačia ceny elektrickej energie na historické maximá.

Rusko a Ukrajinu spoločne tvoria aj 30 % trhu so pšenicou. V dôsledku vojny je trh výrazne pozastavený, čo sa prejavuje hlavne na cenách pekárenských výrobkov.

Negatívny vplyv na ekonomiku má vyššie spomínaná obchodná vojna medzi Čínou a USA. V dôsledku vysokých nákladov na clo a ďalšie dane cena tovarov rapídne rastie. Do dnešného dňa aj napriek tomu, že globálna pandémia koronavírusu sa považuje takmer za ukončenú, cítime stále jej negatívny dosah. Veľká časť podnikov bola skoro dva roky zatvorená, čo nútilo podnikateľov zobrať si úvery na záchranu biznisu. Kompenzácie pandémie sa tak rovnako prejavili do výrazného nárastu cien. Hlavne v reštauráciách a hotelovom priemysle.

Nedostatok niektorých tovarov

Pravdepodobne každý si všimol pri svojom nákupe v online obchodoch, že očakávané dodanie tovarov sa pohybuje v niektorých prípadoch aj v rádoch týždňov až mesiacov. Hlavný problém je v čipoch, ktoré sa používajú hlavne v elektronike, počítačoch a v autách. Výpadky plnej prevádzky továrni počas koronavírusu posledné obdobie predstavovali problém aj pre výrobu a spracovanie papieru. Ohrozené boli aj ďalšie sektory.

Na niektoré tovary sa čaká aj mesiace

Na niektoré tovary sa čaká aj mesiace. Zdroj: hpobchod.sk

Zatiaľ čo pred pandémiou sme na výrobu auta čakali obvykle nie viac ako 3 mesiace, v prípade výrobcu Škoda je to v súčasnosti približne 6 mesiacov. Nedostatok tovarov núti výrobcov a spracovateľov čiastočne odstavovať svoju výrobu, čo znamená kompenzáciu v podobe vyšších cien prenesených na koncového užívateľa, čím sa ešte viac zvyšuje miera inflácie.

Čo môžeme očakávať nasledujúce obdobie?

Pre väčšinu ľudí bude kritické hlavne zimné obdobie, keď sa zvyšuje mesačný rozpočet pre domácnosť o kúrenie. Navyše od nového roka môžeme očakávať rapídne navýšenie cien za energie a pravdepodobne aj pokračovanie zvyšovania cien tovarov a služieb.

To môže spôsobiť nárast chudoby a zníženie dopytu. Opakovať by sa mohol scenár z roku 2008, keď rovnako ceny rástli neprimeraným tempom, až sa následne začala kríza, ktorá mala opačný charakter a ceny mierne poklesli. Vysokú mieru inflácie a aktuálny stav ekonomiky si uvedomujú aj centrálne banky, ktoré nechcú dopustiť scenár s neprimerane vysokou infláciou, aká je napríklad vo Venezuele.

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.