Pozor, už od júla bude na Slovensku platiť nový limit pre hotovostné platby

Ekonomika Nový zákon mení limit pre hotovostné platby.
Nový zákon mení limit pre hotovostné platby. Zdroj: shutterstock.com/Krasula/Sergio Delle Vedove
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovenský parlament schválil novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti. Nová legislatíva prináša Slovákom výraznú zmenu oproti pôvodnému zákonu a vstúpi do platnosti už 1. júla 2023. Maximálny limit pre hotovostné platby bude po novom jednotný pre fyzické aj právnické osoby a to vo výške 15 000 eur.

Pôvodný zákon na Slovensku príliš obmedzoval hotovostné platby

Zákon o obmedzení platieb v hotovosti doteraz rozlišoval či hotovostnú platbu realizuje podnikateľ alebo nie. Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi mohli platiť hotovosťou len do výšky 5 000 eur. Pre fyzické osoby nepodnikateľov bol limit hotovostnej platby 15 000 eur.

Takáto legislatíva sa v praxi ukázala ako nezmysel. Aj keď mala fyzická osoba zákonné právo na platbu v hotovosti do výšky 15 000 eur, tak platbu v takejto sume nemohla uhradiť podnikateľovi, pretože pre neho platil limit 5 000 eur. Takže to, čo zákon povoľoval, zároveň aj zakazoval.

Keď ste si chceli kúpiť nejaký drahší tovar, obchodník vám ho nemohol predať okamžite. Museli ste so svojou hotovosťou odísť do banky alebo na poštu, vykonať bezhotovostnú úhradu a potom sa znova vrátiť späť k predajcovi pre svoj tovar. Takýto postup komplikoval Slovákom nakupovanie celých 10 rokov.

Po schválení novej právnej úpravy budú môcť na Slovensku všetci platiť v hotovosti do maximálnej výšky 15 000 eur.

Obmedzené hotovostné platby nepriniesli žiaden úžitok

Cieľom pravidiel o hotovostných platbách bolo zamedziť daňovým únikom a kreatívnemu účtovníctvu. Predkladatelia novely však poukazujú na to, že obmedzenie platieb v hotovosti nemalo žiaden vplyv na boj proti daňovým podvodom.

Súčasný zákon o obmedzení platieb v hotovosti je platný od 1. januára 2013 “Od tohto dňa až dodnes nebol ani raz novelizovaný. Uplynulé desaťročie umožňuje tento zákon spätne hodnotiť, možno konštatovať, že jeho deklarovaný cieľ, ktorým bola eliminácia daňových podvodov, sa nenaplnil,” uviedli v dôvodnej správe predkladatelia novely zákona Marián Viskupič a Ján Oravec.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Hotovostné platby sú na Slovensku na ústupe

Z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska je jasné, že Slováci používajú hotovosť každým rokom menej a menej. V roku 2020 platba kartami prvýkrát prekonala objem výberov hotovosti z bankomatov a od vtedy sa tento trend naďalej stupňuje.

Objem platieb v hotovosti a platieb kartou

Objem platieb v hotovosti a platieb kartou. Zdroj: nbs.sk

Na Slovensku sme dostali aj ústavné právo na hotovosť

Hotovosti sa poslanec Marián Viskupič venoval aj v novom ústavnom zákone, o ktorom sme vás pred pár dňami informovali.

Slováci získali ústavné právo na platbu v hotovosti. Cieľom tohto zákona je ochrániť Slovákov pred snahou Európskej centrálnej banky zaviesť digitálne euro, ktoré by mohlo v budúcnosti hotovosť úplne nahradiť. Podrobne sme vás o tom informovali v našom nedávnom článku. Ústavný zákon zároveň aj dáva obchodníkom možnosť platby v hotovosti odmietnuť z primeraných alebo všeobecne uplatňovaných dôvodov.

„Trend prechodu na bezhotovostné platby je zrejmý a nemá zmysel mu brániť. Netreba sa však báť, že hotovosť zrušia obchodníci. Ústavná ochrana hotovosti je ochranou proti možným nápadom rušiť hotovosť zo strany Európskej centrálnej banky,” uviedol Marián Viskupič pre Nový čas.

Prečítajte si aj: Živnostníci pozor: Čakajú vás dôležité zmeny

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.