Pozor pri nákupe elektroniky. O tomto by ste mali vedieť

  • Populárny eshop Alza upozorňuje zákazníkov na nebezpečný podvod, ktorý zneužíva meno predajcu elektroniky.
  • Výhodné ponuky falošnej Alzy môžu Slovákov obrať o peniaze.
Novinky Pri nákupe elektroniky dávajte pozor na podvody
Pri nákupe elektroniky dávajte pozor na podvody. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff
BitmarketsMemex mobil banner

Kybernetické podvody v predvianočnom období zahltili online priestor. Podvodníci aktuálne zneužívajú meno najväčšieho predajcu elektroniky. Alza na svojej webstránke dôrazne upozorňuje zákazníkov, aby boli obozretní a nenaleteli na podvodné ponuky falošnej Alzy.

V čase nákupného ošiaľu podvodníci zneužívajú nepozornosť zákazníkov nielen v preplnených nákupných centrách, ale aj na internete. Pri nakupovaní vianočných darčekov na poslednú chvíľu môžu zákazníci ľahšie naletieť na podvod, ktorý by možno v inom čase rozpoznali.

Pri nákupe elektroniky zbystrite

Ak plánuje v tomto období nakupovať telefóny, hodinky, televíziu, hraciu konzolu či akúkoľvek inú elektroniku, mali by ste zbystriť pozornosť. Za obľúbeného online predajcu sa totiž aktuálne vydávajú podvodníci.

„Vážení zákazníci, aktuálne evidujeme zvýšené množstvo pokusov o podvod prostredníctvom e-mailov a falošných stránok zneužívajúcich dobré meno našej spoločnosti. Pokiaľ budete mať pochybnosti o autenticite správy alebo webu, neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť pre overenie,” varuje Alza na svojej webstránke.

Podvodné SMS či emaily sa zákazníkov snažia väčšinou zlákať na výhru. Po kliknutí na priložený odkaz bude užívateľ presmerovaný na stránku podvodníka, ktorý sa od neho snaží vylákať údaje o platobnej karte. Tieto podvody sú u nás rozšírené už dlhodobo a Slováci ich v súčasnosti vedia úspešne odhaliť.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Príliš výhodná ponuka bude pravdepodobne podvod

Nebezpečnejšie ako podvodné správy sú momentálne príspevky na sociálnych sieťach a vyskakovacie okná falošnej Alzy. „Tie sľubujú produkty predávané pod záštitou našej firmy za zlomok pôvodnej ceny, napríklad Samsung QLED 4K televízor za necelé 2 €, vysávač Dyson za 3 €. Po otvorení odkazu falošná stránka požaduje vyplniť platobné údaje. Vierohodnosť príspevku majú zaručiť komentáre zákazníkov, ktorí už v rámci akcie nakúpili a logo našej spoločnosti.”

Alza podvod

Alza podvod. Zdroj: Alza

Vizuálne prevedenie podvodu vytvára dojem, že ide o skutočného predajcu, ktorého zákazníci dobre poznajú a majú s ním skúsenosti. Ide však o podvod. Pri nákupe na internete by mali užívatelia zbystriť pozornosť vždy, keď na nich ponuka vytvára časový nátlak. Je potrebné skontrolovať URL adresu, či neobsahuje nejakú podozrivú doménu.

Kým sa necháte zlákať neodolateľnou ponukou alebo údajnou výhrou napr. nového iPhonu, vždy sa párkrát zhlboka nadýchnite, vydýchnite, odolajte nutkaniu a zamerajte sa na detaily, ktoré vám pomôžu odhaliť podvod.

Digitálne podvody v posledných týždňoch doslova zaplavili internet. Informovali sme vás o falošnom Lidl shope, o investičnom podvode, ktorý zneužíva meno Slovnaftu, o podvodných správach od Slovenskej sporiteľne, či slovenských mobilných operátorov. Slovákov ohrozujú aj výhodné digitálne pôžičky alebo nový čínsky predajca. Buďte obozretní, podvodníci sú vynaliezaví a používajú nové triky, ktorými vás môžu obrať o peniaze.

Prečítajte si aj: Pokuty pre vodičov budú v roku 2024 prísnejšie. Môžu sa vyšplhať na tisícky eur

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.