Pozor na nový krypto podvod. Obete hlásia ukradnuté peniaze

  • Kryptomenové podvody sú čoraz častejšie a sofistikovanejšie.
  • Podvodníci sa najnovšie zamerali predovšetkým na staršie osoby.
  • Zlodeji sa môžu vydávať za vládnu organizáciu, alebo dokonca aj políciu.
Novinky Nový kryptomenový podvod
Nový kryptomenový podvod. Zdroj: shutterstock.com/Sidenko Tatiana/ARTYOORAN/CGN089
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Kryptomenoví podvodníci sa snažia vymýšľať stále nové spôsoby, ako by okradli nič netušiace obete. Medzi najpopulárnejšie podvody patria podvodné investičné schémy, odcudzenie identity firiem alebo vládnych subjektov a vydieranie. Najnovšie pred podobnými udalosťami varovala aj generálna prokurátorka štátu Arizona Kris Mayesová, uvádza News Bitcoin.

Prokurátorka Arizony varuje pred kryptomenovými podvodmi

V poslednom období sa začali rozširovať kryptomenové podvody predovšetkým zamerané na staršie osoby. Práve táto skupina obyvateľov väčšinou nechápe, ako kryptomeny fungujú a nechajú sa oklamať. Podvodníci ich často kontaktujú ako investiční manažéri a sľubujú im nereálne výnosy z investícií do kryptomien.

Niekedy dokonca tvrdia, že zastupujú podniky alebo vládne subjekty, pričom používajú zastrašovacie taktiky, aby presvedčili obete, aby poslali kryptomenu. Taktiež sa môže stať, že vám volá falošná polícia s požiadavkou, aby ste si vybrali peniaze z účtu a poslali ich na kryptomenovú adresu. 

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dôchodcovia pri Bitcoinmatoch

Aj keď varovanie vydala prokurátorka Arizony, tento problém sa vyskytuje na celom svete a Slovensko nie je výnimkou. Dokonca aj na vlastnej koži sme niekoľkokrát videli dôchodcov pri Bitcoinmatoch, ktorí v mnohých prípadoch zrejme ani nevedeli, čo robia, ale pod nátlakom presúvali svoje peniaze.

Videli ste už niekedy dôchodcu vkladať peniaze do Bitcoinmatu?

Podvodníci budú vždy uprednostňovať ľahšie obete, no nemyslite si, že to neskúšajú na všetkých. Zrejme nikdy nebolo obdobie ako v súčasnosti, kedy sa vás snažili cez sociálne siete kontaktovať podvodníci tak často. Robia to cez akúkoľvek sociálnu sieť, na ktorú si spomeniete.

Príklad podvodnej správy

Príklad podvodnej správy. Zdroj: Telegram

Na obrázku vyššie sme pre vás odfotili príklad podvodnej správy. Väčšinou ich píšu boti, korí prekladajú text do slovenčiny. Správy sú rôzne a sú čoraz viac sofistikovanejšie. Je však úplne jedno, aký text dostanete, nikdy na tieto správy neodpovedajte. Za účelom vzdelávania sa vám odporúčame prečítať si aj nasledujúce články:

Ideálne je varovať pred podobnými podvodmi aj svojich rodinných príslušníkov, aby sa nestalo, že nedopatrením niekto príde o ťažko zarobené peniaze.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.