Pozor na nekalé praktiky obchodov a falošné zľavy

  • Nekalé praktiky obchodníkov a nereálne zľavy počas Black Friday.
  • Forma oznámenia o zľave podľa nového zákona o ochrane spotrebiteľa.
  • Aké práva má spotrebiteľ dotknutý nekalou obchodnou praktikou?
Biznis a podnikanie Black Friday zneužívajú firmy na falošné zľavy
Black Friday zneužívajú firmy na falošné zľavy. Zdroj: shutterstock.com/Lisa-S/Cris Faga/Happy Job
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Niektorí obchodníci v rámci EÚ manipulovali cenami tovarov, čím zavádzali konečného spotrebiteľa o výške skutočnej zľavy. Jedná sa o nekalú obchodnú praktiku, ktorú obchodníci využívali najmä počas špeciálnych výpredajových akcií ako je Black Friday.

Preto jednou z významných noviniek v rámci nového zákona je aj zvýšenie ochrany pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi s cieľom nalákať spotrebiteľov na zľavu, ktorá však reálne zľavou nie je.

Stretli ste sa už počas Black Friday s nereálnymi zľavami?

Ako má obchodník poskytovať zľavy v súlade s novým zákonom?

Jednoznačne v súlade s ustanovením § 7 zákona o ochrane spotrebiteľa
č. 108/2024 Z. z
., ktoré upravuje problematiku zníženia ceny tovaru a definuje práva a povinnosti obchodníka (nevzťahuje sa na zníženie ceny služieb).

Všetci obchodníci (kamenné predajne aj e-shopy) musia v každom oznámení
o znížení ceny tovaru (oznámení o zľave) uviesť predchádzajúcu cenu tovaru. Zákon pritom uvádza, že je ňou najnižšia cena, za ktorú obchodník predával alebo poskytoval tovar v období nie kratšom ako 30 dní pred znížením ceny tovaru, alebo od začiatku predaja alebo poskytovania tovaru, ak obchodník predával alebo poskytoval tovar v období kratšom ako 30 dní pred znížením ceny (novo vystavený tovar).

Nie je pritom dôležité, ako dlho zľava trvá. Dôvodová správa k návrhu zákona uvádza, že táto úprava platí aj pre prípady, kedy obchodník zníži cenu iba na krátke obdobie (napr. Black Friday) a potom ju opätovne zvýši, a to aj ak ich je niekoľko za sebou.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Best Wallet PCtxb
Autor:
Júlia Bombalová
Júlia Bombalová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského a je absolventkou Digitálnej univerzity. V článkoch sa špecializuje najmä na obchodné právo a business témy. Má bohaté skúsenosti s pripomienkovaním legislatívy a nie sú jej cudzie ani témy verejného sektora (tažkopádnosť systému a byrokracia, ktoré ako úradníčka zažívala na vlastnej koži). Okrem práva sa zaujíma o marketing, sociálne siete a výberovú kávu :) Je mamou 3 detí, a preto sa orientuje aj v problematike materskej, rodičovskej dovolenky a iných štátnych príspevkov.