Už ste počuli o indexe strachu a chamtivosti (fear & greed index)? Možno nie, ale určite vám niečo hovoria pojmy ako napr. FOMO, teda strach, že vám niečo utečie. Aktuálnu situáciu na kryptotrhu pravdepodobne u mnohých z nás vyvoláva presne tento pocit. Bitcoin vytvoril dno (aspoň zatiaľ) a teraz schodovo rastie a už útočí na úroveň 4 000 dolárov. V tomto článku si ukážeme, čo je to fear and greed index a prečo nás možno onedlho čaká ďalší prepad a výpredaj.
HODL?
Chcel som tento index pôvodne nechať až na nedeľné HODL, ale predpokladám, že mnohí z vás túto informáciu zatiaľ nemajú a je možné, že vám to pomôže v rozhodovaní, čo ďalej.
Mimochodom, či už chcete pomôcť kryptotrhu používaním kryptomien alebo sa o kryptomeny „iba“ zaujímate, sledujete novinky, budujete a hodlujete, v oboch prípadoch patríte k tým, ktorí sú tu v čase, keď sú kryptomeny ešte stále na začiatku. Navyše, Bitcoin si aktuálne už dlhšie ako rok stráži svoje dno, pred ďalším dlhodobým uptrendom.
Ak disponujete určitým množstvom úspor, možno práve zvažujete, akým spôsobom ich premeniť na investíciu. Okrem kryptomien sa samozrejme ponúka aj zlato, akcie, nehnuteľnosti, fondy či hoci aj prudko rastúce paládium, ktoré je práve na svojom ATH. Kryptomeny sú však aktuálne predsa len o niečo viac sexi.
Ide o produkty novej technológie, ktoré zrejme očakávajú svetlé zajtrajšky (resp. niektoré z nich). Môžete byť pri tom skôr ako väčšina ostatných ľudí. Naviac, kryptomeny sa práve nachádzajú na pomerne zaujímavých cenových úrovniach, takže už dokonca aj rad traderov začína váhať, či si niečo nenakúpi na HODL.
Fear & greed index
Správanie ľudí na trhu je do značnej miery emocionálne, podobne, ako napokon akýkoľvek iný dav. Celý trh je tak ovplyvňovaný emóciami. Keď trh stúpa, ľudia začnú byť chamtiví a vzniká FOMO efekt (skr. Fear of missing out). Iste ste už zažili ten pocit, keď trh začal prudko rásť a vy ste napríklad nestihli nakupovať alebo ste čakali prepad. Pokiaľ rast pokračuje, začínate mať pocit, že vám uteká vlak. Prepadáte chamtivosti a nakupujete pod vplyvom FOMO.
Opakom chamtivosti je strach zo straty. Keď trh prudko spadne, rad investorov iracionálne predáva. Index strachu a chamtivosti na základe kombinácie niekoľkých ukazovateľov udáva aktuálny sentiment na trhu Bitcoinu. Pre altcoiny sa síce nestanovuje, ale zvyčajne platí, že kam sa vydá Bitcoin, tam idú aj altcoiny.
Index nadobúda hodnoty od 0 do 100, pričom 0 značí extrémny strach a 100 extrémnu chamtivosť. Keď je na trhu extrémna chamtivosť, ide o indikátor toho, že by mohol prísť prepad, a naopak, extrémny strach značí dno a obrat (často strednodobého) cyklu.
Podľa čoho sa určuje?
Na určenie fear & greed indexu sa používa 5 zdrojov dát. Volatilita (25%), objem obchodovania (25%), aktivita na soc. sieťach (15%), prieskumy / dotazníky (15%), dominancia BTC (10%), dáta z Google Trends (10%).
Čaká nás aktuálne prepad?
To sa samozrejme neodvažujem takto tvrdiť. Avšak, ako môžete vidieť na grafe, aktuálne je index strachu a chamtivosti nad hodnotou 60, čo v minulosti opakovane signalizovalo nadchádzajúci pád.
Určite sa oplatí tento index sledovať a vziať ho do úvahy pri rozhodovaní. To platí ako pre plánovanie príkupov na dlhodobé držanie (HODL), tak pre trading. Pre názornejšiu ukážku, ako bol index v minulosti úspešný, pridávam nižšie uvedený graf BTC (1.2. 2018 – 22.2. 2019) s vyznačeným fear & greed indexom.
Záver
V tomto článku sme vám predstavili fear and greed index (index strachu a chamtivosti), ktorý už zhruba rok, doteraz pomerne úspešne, mapuje sentiment na trhu. Index je od 0 do 100, pričom 0 znamená, že je na trhu extrémny strach a 100 naopak extrémnu chamtivosť. Aktuálne sme približne na hodnotách, ktoré v minulosti signalizovali obrat strednodobého trendu smerom nadol. Možno teda stojí za zváženie, či nákup pod vplyvom FOMO efektu radšej predsa len neodložiť. Samozrejme, ako vždy platí, že každý rozhoduje sám za seba!
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.
Zdroj:
https://alternative.me/