- Nejde o zmenu, ktorá ovplyvní iba spotrebiteľov, ale aj samotných podnikateľov.
- So smernicou aktuálne nesúhlasí iba jediná európska krajina.
Nárast cien pocítime aj pri iných službách, ktoré sú dohodnuté cez online platformy.
Prenajímate nehnuteľnosť cez online platformu turistom, no váš ročný obrat nie je vyšší ako 49 700 eur? V tomto prípade nemusíte platiť DPH. Po novom to však bude tak, že túto daň stále nebudete musieť platiť vy, ale vaši zákazníci.
Ide však o zmenu, ktorá negatívne ovplyvní aj samotných podnikateľov. Tí menší totiž prídu o výhodu nižších nákladov.
Aj to je dôvod, prečo Estónsko so zmenou nesúhlasí a stále sa hľadá kompromis. Je tak možné, že dôjde k zmenám, ktoré budú v prospech menších podnikateľov. Estónku však okrem toho vadí aj prehnaná byrokracia. Preto predstavitelia krajiny využili svoju možnosť práva veta.
Na rozdiel od Estónska, Slovensko s prijatím tejto smernice súhlasí. Minister financií Ladislav Kamenický sa vyjadril: „Žiaľ, zatiaľ definitívnemu presadeniu nových zmien bráni nesúhlas jedného členského štátu.”
Kvôli dlhodobému nezodpovednému hospodáreniu sa Slovensko ocitlo v procedúre nadmerného deficitu. Slovákov každý rok čaká konsolidácia vo výške jedného percenta HDP. V najbližšom roku to bude predstavovať 1,4 miliardy eur. Pre každú vládu je politicky výhodnejšie prezentovať zvyšovanie daní ako rozhodnutie Bruselu, a nie ako vlastné opatrenie.