- Nejde o zmenu, ktorá ovplyvní iba spotrebiteľov, ale aj samotných podnikateľov.
- So smernicou aktuálne nesúhlasí iba jediná európska krajina.
Využívate služby Uber, Airbnb alebo Deliveroo? Zbystrite pozornosť. Za tieto služby si totiž priplatíte.
Upozornil na to portál Trend s tým, že táto veľká zmena bude dôsledkom snahy o zvýšenie daňových príjmov. Digitálne platformy budú musieť kvôli smernici VIDA účtovať DPH prostredníctvom niekoľkých kľúčových mechanizmov.
Ide napríklad o roly predpokladaného dodávateľa. Na základe toho pribudne platformám povinnosť zbierať a odvádzať DPH za transakcie medzi zákazníkmi a poskytovateľmi služieb alebo tovaru. Nastane tak situácia, že aj menší podnikatelia, ktorí za bežných okolností nemusia byť registrovaní na účely DPH, budú podliehať daňovým povinnostiam.
Prijatie tejto smernice v tejto chvíli blokuje už iba Estónsko. Ak sa však nájde kompromis, spotrebitelia a zákazníci online platforiem by sa mali pripraviť na prudký rast cien.
Portál Trend uvádza ako príklad:
Úspešný cestovateľ predáva videá o živote v cudzine cez online platformu. Ľudia mu platia za realistické zobrazenie každodenných skúseností v exotických krajinách so všetkými plusmi aj mínusmi. Za svoju službu si účtuje mesačný poplatok šesť eur. Päť ide samotnému autorovi a jedno si necháva sprostredkovateľ.
Na základe nových pravidiel však budú musieť online platforme DPH platiť všetci zákazníci. Keďže na Slovensku platí 20 % DPH, vo vyššie uvedenom príklade by išlo o konečnú sumu vo výške 7,2 eura. Samozrejme, konečná suma závisí od sadzby DPH v jednotlivých krajinách.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.