Poloniex delistuje DigiByte potom, čo jeho zakladateľ verejne kritizoval TRON

BitmarketsBitmarkets

Poloniex patrí medzi najdlhšie existujúce burzy v kryptomenovom svete. Jeho reputácia nikdy nebola na vysokej úrovni, ale teraz dosiahla burza Poloniex nové dno. Poloniex delistoval mincu DigiByte iba na základe tweetu o sieti TRON. A nie je náhoda, že TRON a Poloniex majú veľmi blízke vzťahy.

Justin Sun a Poloniex

Burza Poloniex vznikla v roku 2014 a čoskoro sa stala jednou z najvýznamnejších búrz na trhu s kryptomenami. Jej vzostup bol podobne raketový ako jej eventuálny pád. Pri masívnom náraste konkurencie sa Poloniex postupne dostal medzi burzy, ktoré hrajú minimálne druhé a možno skôr tretie husle na digitálnom trhu.

Podľa dát zo CMC je Poloniex až 73. burza podľa volume. To je samozrejme veľmi orientačná metrika, pretože väčšina búrz stále podvádza a volume si vytvára umelo. Poloniex však zažil vzostup a pád. A práve pád mal byť zastavený tým, že skupina ázijských investorov Poloniex kúpi. Na čele týchto investorov nestál nikto iný ako Justin Sun. Tvorca a zakladateľ siete TRON.

Poloniex následne kúpil TRON DEX. Decentralizovanú burzu postavenú na blockchaine TRON. Je však veľmi ťažké hovoriť tu o decentralizovanej burze, keď ju možno kúpiť. Podobne ako Binance DEX, tak ani Poloni DEX nie sú rozhodne klasické, decentralizované burzy a plne spadajú pod kontrolu svojich materských organizácií. Ide teda skôr o burzy, ktoré dokážu interagovať priamo s peňaženkou a teda je pre používateľa možné obchodovať a pritom fakticky držať svoje financie.

DigiBytes delistované

Na pochopenie situácie je ešte nutné dodať, že Poloniex kandiduje na to, stať sa Super reprezentantom siete TRON. TRON nie je decentralizovaný blockchain, ale overovatelia sú volení pomocou hlasovania. To stojí na počte TRON tokenov, ktoré hlasujúci držia. To samozrejme vedie k tomu, že najväčšie ryby (Justin Sun a zakladatelia TRONu) majú v sieti zďaleka najväčšie práva.

A teraz k DigiByte. Táto minca je v priestore od roku 2013 a vydaná bola v roku 2014. DigiByte je PoW transakčná sieť, podobne ako BTC. Na rozdiel od TRONu je sieť decentralizovaná, pretože sa na ťažbe môže podieľať každý, kto sa tak rozhodne. A práve tvorca DigiByte, Jared Tate, sa na Twitteri oprel do TRONu, čo prinieslo extrémne prekvapivú reakciu od burzy Poloniex.

Jared Tate vymenoval chyby TRONu, kde spomenul aj odchod jedného zo spoluzakladateľov. Ten povedal, že na vývoji siete TRON nemôže pokračovať, pretože centralizácia dosiahla extrémne silnú úroveň. Super reprezentantov volí Justin Sun, Nadáciu TRON riadi Justin Sun, komunitu riadi Justin Sun a zároveň vlastní viac ako tretinu existujúcich tokenov.

Reakcia burzy Poloniex prišla rýchlo. Pár hodín po vyjadrení Jareda Tate prišiel Poloniex s tým, že bude delistovat DigiByte, pretože nespĺňa ich štandardy. To však Poloniex tento rok už robil, keď delistoval širokú škálu „mŕtvych” mincí. DigiByte týmto sitom prešlo bez problémov. Tie nastali až po verejnej kritike siete TRON.

Poloniex sa stal nástrojom TRON marketingu a TRON opäť dokazuje, že reprezentuje to najhoršie z kryptomenového sveta. Najprv bez citácií opísali whitepaper Etherea, ktoré iba upravili na DPoS systém. Vytvorili centralizovanú mincu s obrovským ICO. Následne sa TRON zameral na neproduktívne sektory gamblingu a pokračuje vo vydávaní zbytočných tokenov, ktoré predáva v ďalších ICO. A teraz do svojej činnosti zapojil aj burzu Poloniex.

Na burzu Poloniex sa následne zniesla vlna kritiky, ale vzhľadom k tomu, že Poloniex je pod kontrolou TRONu, tak je kritika cielená nesprávne. Jej adresátom by mal byť Justin Sun, ktorý fakticky ovláda sieť TRON. Decentralizácia tak dostala opäť poriadnu facku od centralizovaného sveta businessu a marketingu, ktorého TRON reprezentuje.

Čo čítať ďalej:

CEO burzy Bakkt bude v americkom senáte! – Bakkt hlási rekordné objemy

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

txbtxb