Polícia zabavila 3,6 miliardy $ a zatkla manželov v súvislosti s hackom Bitfinexu z roku 2016

Novinky Polícia zadržala osoby v súvislosti v krádežou BTC
Polícia zadržala osoby v súvislosti v krádežou BTC. Zdroj: Shutterstock.com/fukume
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Úrady v Spojených štátoch zadržali a oznámili zabavenie 3,6 miliardy dolárov v kryptomenách. Ide o zadržanie po viac ako piatich rokoch po tom, čo hackeri ukradli 119 756 bitcoinov (BTC) z burzy Bitfinex.

V utorkovom oznámení americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že nariadilo zatknutie Ilju Lichtensteina a jeho manželky Heather Morgan za údajné pranie kryptomien spojených s hackom Bitfinexu z roku 2016. 119 756 bitcoinov malo hodnotu 72 miliónov dolárov v auguste 2016. Teraz predstavujú hodnotu viac ako 5,1 miliardy dolárov.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Mohlo by ťa zaujímať – Obrovský útok na Wormhole – hacker ukradol 321 miliónov USD!

Ako sa polícia dostala k ukradnutým BTC?

Od hacknutia v roku 2016 jednotlivci pripojení k ukradnutým minciam pravidelne presúvali malé množstvá BTC v samostatných transakciách. Väčšina prostriedkov zostala nedotknutá. Ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že vysledovalo 25 000 BTC prevedených na finančné účty kontrolované zadržanými osobami. Špeciálnym agentom sa potom podarilo získať prístup k viac ako 94 000 BTC. Následne zadržali osoby po tom, čo im príkaz na prehliadku umožnil zobraziť súbory obsahujúce súkromné ​​kľúče k peňaženke.

V márnom úsilí zachovať digitálnu anonymitu obžalovaní prali ukradnuté prostriedky prostredníctvom labyrintu transakcií s kryptomenami. Asistent generálneho prokurátora pre trestné oddelenie, Kenneth Polite, dodal, že federálne orgány majú možnosť „sledovať peniaze prostredníctvom blockchainu”.

V oznámení sa uvádzalo, že Morgan a Lichtenstein používali rôzne metódy na pranie nezákonných kryptomien vrátane reťazového skákania, ukladania mincí na burzách a darknetových trhoch a ich výberu a automatizácie transakcií pomocou počítačových programov. Okrem toho si dvojica údajne založila obchodné účty v Spojených štátoch, aby „legitimizovali svoju bankovú činnosť”.

Akcia DoJ predstavuje najväčšie zabavenie kryptomien vládnymi orgánmi, pričom hacknutie Bitfinexu v roku 2016 je jednou z najväčších krádeží v histórii kryptomien. Úrady obvinili Lichtensteina a Morgan zo sprisahania s cieľom prania špinavých peňazí a zo sprisahania s cieľom podviesť Spojené štáty. Každému z nich hrozí až 25 rokov väzenia.

Prečítaj si tiež – Hacker sa úspešne nabúral do Trezoru a prinavrátil stratené kryptomeny majiteľom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.