Pofidérny biznis dvoch slovenských vodární: Jedna z nich dostala mastnú pokutu

  • Úrad pre verejné obstarávanie udelil poriadne mastnú pokutu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
  • Najvyšší kontrolný úrad odhalil tajnú privatizáciu východoslovenskej vodárne.
  • Tá mu za jeho tvrdenia hrozí žalobou.
Novinky Bratislavská vodáreň dostala mastnú pokutu
Bratislavská vodáreň dostala mastnú pokutu. Zdroj: facebook/bvs, shutterstock.com/Viachaslau Krasnou
BitmarketsBitmarkets

Dve vodárenské spoločnosti na Slovensku sa snažia vyvrátiť podozrenia o tom, že ich obchodné praktiky nie sú celkom kóšer. Štátne orgány pozorne sledujú aktivity slovenských vodární, keďže sú distribútormi základnej potreby obyvateľstva. Úrad pre verejné obstarávanie jednej z nich udelil takmer 400-tisícovú pokutu. Druhú vodáreň má v hľadáčiku Najvyšší kontrolný úrad, ktorý odhalil jej snahu o privatizáciu.

Bratislavská vodáreň zaplatí mastnú pokutu

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) dostala pokutu vo výške až 392 000 eur. Udelil jej ju Úrad pre verejné obstarávanie po tom, čo preveril jej obchodné zmluvy z minulosti. Na tému upozornili Hospodárske noviny.

ÚVO opätovne potvrdil svoje prvotné rozhodnutie udeliť bratislavskej vodárni mastnú pokutu. Spoločnosť Infra Services, ktorá bola kedysi dcérskou firmou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), no pred troma rokmi sa s ňou zlúčila, podpísala v roku 2010 obchodné zmluvy, ktoré neboli v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.

V tej dobe dcérska firma vodárne Infra Servises podľa zistení ÚVO podpisovala leasingové zmluvy so spoločnosťou, ktorej ponuka nebola ani zďaleka najvýhodnejšia, a firma následkom toho prerobila na leasingu za jeden rok až pol milióna eur.

Vodári s pokutou nesúhlasia, bránia sa, že v tom čase neboli zodpovední za konanie ich dcérskej firmy. Avšak, ÚVO aj na druhýkrát potvrdil svoj verdikt a bratislavskej vodárni neostáva nič iné, ako astronomickú pokutu zaplatiť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na východe sa hovorí o tajnej privatizácií

Iný príbeh sa odohráva na opačnom konci Slovenska. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) čelí vážnym obvineniam. Najvyšší kontrolný úrad (NKU) upozornil, že východoslovenská vodáreň sa pokúša o skrytú privatizáciu.

VVS predstavila svoj dlhopisový program Voda spieva. Prostredníctvom neho chce mestám a obciam na východe Slovenska predať dlhopisy, výmenou za ich vlastnícke podiely vo vodárenskej spoločnosti.

Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy povedal:

V prípade, že sa naplnia naše zistenia, východoslovenské obce a mestá ako jediní nositelia ústavnej povinnosti voči svojim obyvateľom v oblasti zabezpečenia pitnej vody stratia potrebnú kontrolu nad spoločnosťou, ktorej bol bezplatne odovzdaný majetok štátnych vodárenských spoločností práve preto, aby obce ako akcionári mohli svoje povinnosti aj plniť.

Andrassy upozorňuje, že ak mestá a obce stratia svoje akcionárske práva, stratia možnosť rozhodovať o majetku vodární a z obyvateľov východného Slovenska sa stanú „rukojemníci rôznych biznisových hier.”

Pochybnosti ohľadom dlhopisov VVS majú aj samotné mestá a obce, o čom sme vás informovali v našom nedávnom článku. Tie nechápu, ako chce dlhodobo zadlžená vodáreň vyplácať 16-krát vyššie výnosy ako doposiaľ. Navyše im sľubuje aj vyplatenie výnosov až na 10 rokov dopredu. Mnohé samosprávy však v súčasnosti bojujú s nedostatkom financií a preto im výnimočne výnosná ponuka padla práve vhod.

VVS sa snaží zbaviť podozrení z machinácií s vodou a kontrolnému úradu dokonca hrozí žalobou za poškodenie reputácie.

Ako informovala riaditeľka Klubu akcionárov VVS Miroslava Hančaková:

Jednu žalobu v súvislosti so zavádzajúcimi výrokmi predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho o údajnom ohrození dodávok vody a údajnej skrytej privatizácii VVS už vodárne podali.

Prečítajte si aj: Kontrolný úrad odhalil, že ministerstvá rozhadzovali peniaze nazmar

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.