Podľa G20 nás čaká koordinovaná regulácia kryptomien – Upozorňuje agentúra Reuters

Novinky G20 chce koordinované regulácie kryptomien
G20 chce koordinované regulácie kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Migren art/Fly Of Swallow Studio
Okazio PCFlockers mobil

Koordinovaná regulácia kryptomien. S touto zaujímavou témou sa aktuálne zaoberá skupina G20, ktorej predsedníctvo aktuálne vedie India, čiže krajina, ktorej otvorenosť voči kryptomenám nie je optimálna. O tejto problematike informovala agentúra Reuters.

Koordinová regulácia kryptomien v podaní G20

Skupina 20-tich najsilnejších ekonomík sveta sa aktuálne zaoberá otázkou, ktorá bude zaujímať predovšetkým fanúšikov kryptomien. Regulácia kryptomien je azda najočakávanejšou udalosťou tohto roka, no stále nie je jasné, aký smer naberie.

Indická ministerka financií, Nirmala Sitharamanová, pred nedávnom uviedla, že G20 aktuálne pracuje na tom, či bude možné kryptomeny regulovať na koordinovanej úrovni. India na čele s premiérom Naréndrom Modim už dlho koketuje s otázkou absolútneho zákazu kryptomien.

Indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová

Indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová. Zdroj: shutterstock.com/PradeepGaurs

Hovoríme o tom so všetkými krajinami. Chceme aby boli regulácie kryptomien platné v každej krajine sveta. Snažíme sa vytvoriť účinný štandardný operačný postup, ktorý budú dodržiavať všetky krajiny sveta,” uviedla Sitharamanová.

India sa tak, podobne ako Čína, zrejme čoskoro uberie cestou zákazu kryptomien, pričom dá šancu svojmu vlastnému projektu, ktorým je digitálna rupia. Bank of India pracuje na tomto projekte už od konca minulého roka.

Regulácie sú nevyhnutné

Posledný summit G20 sa uskutočnil 15. novembra 2022, kde práve India prevzala žezlo predsedníctva na 365 dní od decembra 2022. V tej dobe sa ministerka financií Sitharamanová nechala počuť, že stále nie je zodpovedaná otázka regulácie kryptomien, čo môže byť veľký problém.

„Neprišli sme so žiadnym plánom na reguláciu digitálnych aktív. Program regulácie kryptomien bude predstavený na stretnutí G20,” uviedla Sitharamanová.

Problém je aj neustále rastúci počet prípadov, kedy boli prostredníctvom kryptomien financované teroristické organizácie po celom svete. Celkovo sa odhaduje, že toto číslo predstavuje až 20 % z celkového objemu. Tieto obavy vyjadrila predstaviteľka OSN Svetlana Martynová.

Aj toto je dôvodom, prečo sa India rozhodla riešiť otázku regulácie kryptomien na celosvetovej úrovni v prítomnosti 20-tich najsilnejších ekonomík sveta.

“Regulácia kryptomien by mala vyplývať z prijatého politického stanoviska. V skutočnosti je jednou z priorít, ktoré boli predložené, a to pomôcť krajinám dosiahnuť konsenzus o politickom prístupe k týmto digitálnym aktívam,” povedal Seth, ktorý je indickým tajomníkom pre hospodárske záležitosti.

Čítaj ďalej: Rozhovor s poslancom NRSR Petrom Cmorejom – Návrh na zníženie daní z kryptomien by mohol prejsť ešte v tomto volebnom období

txbtxb