Plynári Slovákov varujú pred nebezpečným podvodom. Môžu prísť o množstvo peňazí

  • Slovenský plynárenský priemysel upozorňuje na snahu o zneužitie jeho mena na internete podvodníkmi.
  • Falošná kampaň sa snaží od ľudí vylákať peniaze pod zámienkou, že kúpia akcie SPP.
  • Je potrebné k informáciám na internete pristupovať kriticky a overovať si ich. Inak sa môžete stať obeťou podvodu.
Novinky SPP upozorňuje klientov na podvod na internete
SPP upozorňuje klientov na podvod na internete. Zdroj: shutterstock.com/ln.63/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jedna z najväčších spoločností pôsobiacich na Slovensku – Slovenský plynárenský priemysel, a. s. – zaznamenala v poslednom období pokusy o zneužitie svojho mena. Na pokusy o podvodné konanie upozorňuje na svojej webstránke. SPP varuje Slovákov, aby na tento podvod nenaleteli. Hrozí totiž, že prídu o svoje peniaze. Aj preto je potrebné vnímať informácie obsiahnuté v tomto článku.

SPP varuje

Slovenský plynárenský priemysel, a. s. patrí k ekonomicky najsilnejším spoločnostiam, ktoré pôsobia v slovenskom prostredí. Pozícia v rámci dodávok plynu, ale aj elektriny spoločnosti zabezpečuje značné príjmy. Úspech však so sebou prináša aj množstvo negatívnych javov. Finančný úspech je do istej miery zabezpečený určenou cenou plynu, ktorá za posledné roky stúpla.

Jedným z takýchto negatív je aj snaha priživiť sa na mene spoločnosti a jej úspechu. Neznámy podvodník alebo skupina, ktorá sa o podvod snaží, nabáda ľudí k tomu, aby investovali do akcií SPP. Samozrejme je to len zásterka skutočného úmyslu pripraviť Slovákov o peniaze.

SPP sa k týmto pokusom postavila otvorene a upozorňuje, že nejde o kampaň spoločnosti, ale pokusy podviesť občanov:

V posledných dňoch spoločnosť zaznamenala na sociálnych sieťach masívnu podvodnú kampaň, ktorá láka na investovanie do SPP s vysokým ziskom. Kampaň využíva podvodné profily na Facebooku a Instagrame, podvodnú webstránku, inzeráty a predovšetkým tzv. „deepfake” videá vytvorené umelou inteligenciou, v ktorých vystupujú známe osobnosti a im podobné hlasy (politici, herci, moderátori).

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dávajte si pozor

Falošná kampaň využíva videá vytvorené s pomocou umelej inteligencie a ide teda o pomerne sofistikovaný spôsob, aký vylákať od ľudí peniaze. Ciele sú pomerne jednoznačné a špecifikuje ich aj SPP:

Pozor, ide o podvod, ktorého cieľom je získanie citlivých údajov. Tie môžu podvodníci neskôr zneužiť viacerými spôsobmi. Ponuka zneužíva dôveryhodnosť značky SPP a spoločnosť sa od týchto podvodných praktík dištancuje. SPP podniká na svoju ochranu príslušné právne kroky.

Kritické uvažovanie a overovanie údajov je jedinou cestou, akou je možné takéto podvody odhaliť a upozorniť na ne orgány činné v trestnom konaní. Rýchla doba a rozvoj moderných technológií jednoducho ponúkajú okrem pozitív aj nové spôsoby podvodov.

Na Slovensku sa prevencii nevenuje dostatočná pozornosť. Na takéto podvody môžu naletieť seniori, ale aj mladší ľudia bez znalosti problematiky. Preto nie je na škodu si vždy pripomenúť základné pravidlá pohybu vo virtuálnom priestore, kde jednoducho nie všetko je skutočné a nie všetky informácie, ktoré človek nájde, sú pravdivé.

Mohlo by Vás zaujať: V akom termíne sa definitívne odstrihneme od ruského plynu? Slovensko sa už pripravuje

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.