Plyn bude pre slovenské domácnosti zrejme drahší. Cena môže narásť až o 30 %

  • Podľa odhadov analytikov by mohlo dôjsť k nárastu okolo 30 percent.
  • Niektoré domácnosti však budú platiť menej.
Ekonomika Plyn bude pre slovenské domácnosti zrejme drahší
Plyn bude pre slovenské domácnosti zrejme drahší. Zdroj: Shutterstock.com/M-Production, Beautrium
BitmarketsBitmarkets

Štátna podpora pri cenách energií sa pravdepodobne v budúcom roku skončí. To sa prejaví aj na faktúrach domácností, ktoré by mali počítať s rastom cien. Podľa odhadov analytikov by mohlo dôjsť k nárastu okolo 30 percent pri využívaní plynu na varenie, ohrev vody a kúrenie.

Domácnosti, ktoré používajú plyn iba na varenie, by mali pocítiť menší nárast cien, uvádza portál O peniazoch.sk.

V tomto roku ešte šetríme

Slovensko sa rozhodlo aj tento rok pokračovať v dotovaní cien energií. Keby štát tento krok neurobil, za energie vrátane plynu by sme si výrazne priplácali už od začiatku tohto roka.

Podľa analytikov z Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý pôsobí na Úrade vlády SR, by domácnosti bez štátnych dotácií platili v roku 2024 približne dvojnásobné ceny. V roku 2023 by išlo dokonca o 2,5-násobné ceny v porovnaní so súčasnosťou.

Dôvod týchto vysokých cien je jednoduchý. Ide o prudký nárast ceny plynu na svetových burzách. Napríklad v minulom roku táto cena dosiahla úroveň 93,47 eura za megawatthodinu.

Analytici poukazujú na to, že ceny plynu sú udržiavané na uzde kompenzačnými schémami schválenými koncom roka 2022. Tieto schémy na roky 2022 až 2024 vychádzajú z fixovanej ceny 21,46 eur/MWh, ktorá sa pôvodne stanovila len pre rok 2022 na základe cien na burzách pred inflačnou krízou.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Koľko budeme platiť?

Kľúčovým faktorom pre určenie koncovej ceny plynu pre domácnosti je priemer burzových cien za predchádzajúce obdobie, ktorý pre rok 2025 vychádza na 37,33 eura za megawatthodinu (MWh).

V prípade, že vláda ukončí dotovanie cien, mesačné účty za plyn pre domácnosti by sa mali v budúcom roku zvýšiť.

Slovenské domácnosti by tak mali počítať s tým, že je možné, že za plyn budú platiť na základe toho, na čo ho používajú. Ak by sa distribučné poplatky výrazne nezmenili, orientačné prepočty ISA hovoria, že nárast ceny plynu by sa priblížil k 32 percentám pri tarife D2, takže pri používaní plynu na varenie a ohrev vody.

Pri tarife D3, zahŕňajúcej varenie, ohrev vody a kúrenie, by nárast ceny mal dosiahnuť 33 percent. Najmenší nárast, približne 13 percent, by pocítili domácnosti, ktoré využívajú plyn len na varenie, teda v tarife D1.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Veľká banka čelí škandálu. Za hodinu zmizlo klientovi 200-tisíc eur

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Najspoľahlivejšie značky áut: Experti prezradili, ktoré motory vydržia aj pol milióna kilometrov

4

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

5

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová