Plán najväčšej centrálnej banky sveta predstavuje hrozbu pre globálnu ekonomiku

Ekonomika FED môže spôsobiť globálnu krízu
FED môže spôsobiť globálnu krízu. Zdroj: shutterstock.com/DesignRage/Immersion Imagery
Okazio PCKvakomat mobil

Centrálna banka USA (FED) má plán tvrdo potlačiť aktuálne ešte stále vysokú mieru inflácie. A to podľa ich vyjadrení, aj na úkor poklesu globálnych trhov. V minulosti, ako si ukážeme v tomto článku, tieto kroky viedli ku globálnej kríze.

Prečo sa zvyšujú úrokové sadzby a aké majú dôsledky?

Počas koronakrízy najväčšia centrálna banka sveta reagovala na nepriaznivú situáciu razantným znížením úrokových sadzieb, aby umožnila firmám vziať si úvery za nízke, prakticky nulové úrokové sadzby, čím zachránila ekonomiku. Ale iba do momentu, kedy toho rozhodnutie nezačalo prinášať riziká.

Navýšenie obehu amerického dolára o 30 % počas niekoľkých mesiacov malo za následok veľký nárast inflácie. V USA až na 9 %, v eurozóne dokonca až takmer 11 %. Na Slovensku sme mali rekord nad 15 %.

Firmy a banky si v dôsledku vysokých úrokových sadzieb požičiavajú menej, čo spôsobuje zastavenie rastu ekonomiky a prejavuje sa aj na poklesoch na globálnych trhoch. Najväčší americký index S&P500, je od maxima nižšie o 17 % a posledné mesiace sa nachádza v stagnácii.

Najväčší index klesá

Najväčší index klesá. Zdroj: tradingview.com

Ak máš otázky okolo investovania, alebo chceš poradiť, neváhaj sa pridať k nám do Discord komunity. Môžeš sa sem pripojiť aj ak chceš mať prehľad o dôležitých správach z kryptomenového sveta alebo odoberať notifikácie o cenových pohyboch.

Politika FED-u môže spôsobiť krízu

Vysoké úrokové sadzby niekoľkokrát v minulosti spôsobili krízu. Napríklad, v rokoch 1929 a 2008. Stačí jeden negatívny globálny fundament, pád banky alebo nadnárodnej spoločnosti a kríza môže začať.

Posledné ekonomické recesie

Posledné ekonomické recesie. Zdroj: bloomberg.com

Navyše, ekonomická situácia v dôsledku zvyšujúcich sa cien energií a vojny na Ukrajine je už teraz zlá. Udalosti z posledných 3 rokov môžu mať za následok, že príde veľká globálna recesia.

Prečítaj si aj: Hotovosť sa stane minulosťou – Toto sú plány ECB

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.