5 tipov ako sa zbavit depresie
5 tipov ako sa zbavit depresie

Poznáte to. Bitcoin padne o 10 000 dolárov za jednu hodinu a celý deň máte pokazený. Prípadne aj celý týždeň. Postačí, že sa toho na vás navalí viac, vy to trochu zapijete pivom, pohádate sa s partnerom/kou a zrazu všetko ide dole kopcom.

V takýchto chvíľach si treba uvedomiť, že emócie nie sú reálne a to, že sa cítite zle, je v skutočnosti vaše (často podvedomé) rozhodnutie. Mozog však môžete relatívne jednoducho oklamať a zmanipulovať tak, aby fungoval lepšie – zn. viac podľa vašich predstáv.

Tip č. 1 – Rozvrhnite si vašu mentálnu energiu

Mám takú teóriu. Každý z nás má nejaké konkrétne množstvo mentálnej energie – teda energie, ktorú môže použiť na premýšľanie resp. produktívnu činnosť. Ide teda o prácu ktorú vykonáva váš mozog.

Ak sa cítite zle, pravdepodobne je to aspoň sčasti preto, lebo myslíte na nepríjemné veci. Na to, aký náročný deň vás čaká v práci, ako dopadne test u doktora, či vaše dieťa zvládne písomku…

Používať mentálnu energiu na strachovanie sa o veci, ktoré nemôžete zmeniť, prípadne ich v danom momente ovplyvniť, je väčšinou zbytočné. Navyše to rozhodne nepomôže vášmu psychickému zdraviu. Niet divu, že sa cítite zle.

Myslieť na správne veci je polovica úspechu. Niekedy to však naozaj nie je jednoduché. Vaša myseľ vás neustále bude privádzať späť k toxickým myšlienkam a čím viac sa budete snažiť, tým horšie vám to pôjde.

Nebuďte ako osoba na ilustračnom obrázku!

Ale ako mám vlastne na niečo nemyslieť? Veď keď myslím na to, aby som na niečo nemyslel tak vlastne myslím na to, na čo nemám myslieť!

Tieto tipy vám pomôžu (okrem iného), ako prísť na iné myšlienky.

Tip č. 2 – Zmeňte prostredie

Je až neuveriteľné, ako často stačí iba odísť z bytu a nálada sa vám totálne zmení. Hlavne teraz, keď je leto a krásne nám svieti slniečko. Nie je nič lepšie, než si ľahnúť na trávu a len tak relaxovať. Dvadsať minút takejto meditácie a je z vás nový človek.

Ak sa necítite dobre, často je to preto, že fungujete v zabehnutých koľajoch, ktoré ste ale namierili nesprávnym smerom a vždy keď sa vrátite do rovnakého priestoru vám to zavedie na miesta, na ktorých trpíte.

Nie je nič horšie, ako psychické utrpenie, no často zabúdame, že ide iba o reakciu na okolitý svet a na fyzický stav vášho tela. Psychiku môžete ohýbať tak, ako sa vám zapáči, ale musíte nájsť spôsob, ktorý na vás funguje. Psychické zdravie si zaslúžite iba v prípade, že na ňom budete aktívne pracovať. Čo nás privádza k tipu č. 3.

Tip č. 3 – Premýšľajte, prečo sa vlastne cítite zle

To, že máte depku má nejaký dôvod. Ale ten dôvod je často trochu hlbší než “šéf ma v práci naštval” alebo “partner mi nevenuje dostatok pozornosti.”

Čo na tom záleží? Nebuďte povrchní! Musíte premýšľať v súvislostiach, čítať medzi riadkami vášho života a vnímať veci také, aké sú. Nezaťažené vašimi predsudkami a názormi.

Ak sa vám podarí identifikovať skutočný dôvod vášho trápenia, budete sa mu môcť postaviť čelom. Prípadne zistíte, že sa vlastne nemáte nad čím stresovať. To druhé je pravdepodobnejšie.

Tip č. 4 – Starajte sa o vaše telo

Cítite sa zle? Neverili by ste, ako často stačí osprchovať sa, ľahko sa najesť, vyspať sa a zacvičiť si. Ono to vlastne dáva zmysel.

Iste mi dáte za pravdu: Kedy je váš partner nepríjemný? No vtedy, keď je hladný! Prípadne nevyspatý alebo ho niečo bolí.

Presne tak isto fungujete aj vy.

Vyskúšajte napríklad túto 30-day squat challenge:

Tip č. 5 – Doprajte si oddych

Ak sa dlhodobo cítite zle, možno ste iba prepracovaný/á. Tu sa vrátime k prvému tipu – musíte prísť na iné myšlienky. Dovolenka vám krásne vyčistí hlavu. Postačia aj tri dni – predĺžený víkend – na pláži, prípadne v horách a získate na veci úplne iný pohľad. Vyliečite vaše trápenie a pôjdete ďalej s čistou mysľou.

Tip č. 6 – Netrestajte sa

Na koniec pridávam ešte jeden bonusový tip. Tento je podľa mňa zďaleka najdôležitejší. Celým článkom som chcel poukázať na to, že vaša depka alebo zlé pocity sú iba výsledkom nesprávneho nastavenia mysle a stavu v ktorom sa nachádza vaše telo. Vonkajší svet na tom nemá veľký podiel.

My ľudia sme neuveriteľne inteligentné bytosti a máme vo zvyku všetko okolo nás posudzovať. No a najviac každý posudzuje samého seba. Analyzujeme všetky naše činy, vypichujeme chybičky a sústredíme sa na ne.

Hovoríme si, akí sme hrozní. Nikdy nie sme dosť dobrí. Nepasujeme do tohto sveta. Nepatríme tu.

Prestaňte s tým! Skoncujte prosím s touto negativitou. Uvedomte si, že v každom momente sa rozhodujete najlepšie, ako viete. I keď to občas ide proti niektorým vaším inštinktom. Ľudská myseľ je záhadná a rozhodne nefunguje tak, ako si myslíte. Ani tá vaša!

Uvedomte si, že ste skvelý človek. Narodili ste sa do tohto šialeného, chaotického sveta, ktorý absolútne nedáva zmysel a je plný rôznych nebezpečenstiev.

Nech už žijete akokoľvek a robíte čokoľvek, je to v poriadku. Určite nepomôže, ak sa budete za vaše rozhodnutia trestať. Ak to prestanete robiť, začnete sa cítiť lepšie a stanete sa lepším človekom.

Počas týždňa budeme v tejto téme pokračovať a pozrieme sa bližšie na problémy. Každý z nás má nejaké problémy. Sú však reálne? Nakoľko má cenu venovať im pozornosť?