Päť projektov, ktoré by mohli nahradiť Bitcoin

Novinky Tieto kryptomeny môžu nahradiť Bitcoin
Tieto kryptomeny môžu nahradiť Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/maxtrks28
Catslap PC banerBitmarkets

Bitcoin je nespochybniteľný kráľ kryptomenového sveta. Aspoň dodnes to tak bolo. V tomto článku sa venujeme piatim projektom, ktoré vytvárajú kryptomeny s potenciálom zosadiť Bitcoin. Kryptomenový svet to môže navždy zmeniť a už nikdy nemusí byť taký, ako ho v súčasnosti poznáme.

Bitcoin BSC

Ide vlastne o spustenie projektu na sieti BNB. Predstavuje ekvivalent Bitcoinu pre inteligentný reťazec BNB Binance. Ide o token BEP-20, ktorý je kompatibilný s veľkým množstvom krypto peňaženiek, DApps, DeFi protokolov a ďalších. Za zmienku stojí aj fakt, že transakcie na blockchaine BSC sú podstatne lacnejšie ako transakcie na iných blockchainoch.

https://twitter.com/Btcbscsupport_/status/1724796862308528241

Ide o viac ekologickejšiu alternatívu Bitcoinu. Využíva menej ako 0,01 % energie. Protokol je zabezpečený mechanizmom Proof of stake konsenzu (namiesto Proof of work Bitcoinu), z čoho vyplýva, že nie je potrebná žiadna výpočtovo nákladná ťažba.

Práve teraz je BTCBSC v predpredaji na bitcoinbsc.io za cenu 0,99 dolára.

BTC20

Ďalší z projektov bitcoinového klonu. Podľa jeho tvorcov je rýchlejší a lacnejší ako BTC a funguje na sieti Ethereum. Tento projekt má niekoľko výhod. Ako token ERC-20 je aj BTC20 kompatibilný s takmer všetkými hlavnými krypto peňaženkami, protokolmi DeFi, kryptografickými hernými platformami a decentralizovanými trhmi.

BTC20 má o niečo vyššie transakčné náklady ako Bitcoin BSC a to z toho dôvodu, že transakcie sú na Ethereu vo všeobecnosti drahšie. Predpredaj BTC20 vypredal tokeny v hodnote viac ako 6 miliónov dolárov po 1 dolár za token a v auguste ho uviedli na Uniswap. Aktuálna cena BTC20 je 1,20 dolára.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Bitcoin SV

Bitcoin Satoshi’s Vision, lepšie známy ako Bitcoin SV alebo jeho token BSV, recykluje pôvodný bitcoinový kód. Jeho snahou je vybudovanie novšieho, rýchlejšieho a lacnejšieho blockchainu.

Najväčšou a najvýznamnejšou zmenou, ktorá je pre túto kryptomenu príznačná je možnosť väčších blokov. To má obrovský vplyv na priepustnosť protokolu. Bitcoin SV dokáže spracovať až 50 000 transakcií za sekundu v porovnaní s približne 7 transakciami za sekundu pre bitcoinovú sieť.

Tiež dramaticky znižuje efektívne náklady na energiu pri ťažbe. Na dosiahnutie toho, čo robí ťažba jedného bloku na BSV, by bolo potrebné ťažiť tisíce blokov na Bitcoine. Bitcoin SV teda potenciálne našiel spôsob, ako urobiť overenie práce oveľa ekologickejšie, čím sa vyhne obavám z emisií uhlíka.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash bol skorým forkom bitcoinového blockchainu, ktorý je aj v súčasnosti stále silný. Prijíma rovnaký princíp ako Bitcoin SV, teda použitie väčších veľkostí blokov s väčším počtom transakcií na zníženie nákladov a zrýchlenie spracovania.

Bitcoin Cash v súčasnosti dokáže spravovať okolo 200 transakcií za sekundu. Aj keď je to v porovnaní s Bitcoinom SV menej. Túto mincu uviedli na trh v roku 2017 a má trhovú kapitalizáciu 3,75 miliardy dolárov v porovnaní s menej ako 600 miliónmi dolárov pre Bitcoin SV.

BTG

Bitcoin Gold vznikol z iného hard forku bitcoinového blockchainu v roku 2017. V tom čase procesory ASIC robili ťažbu Bitcoinov čoraz náročnejšou.

Bitcoin Gold to vyriešil úpravou ťažobného algoritmu, aby sa uľahčilo ťaženie transakčných blokov. Projekt tiež obmedzil ťažbu na GPU procesory, ktoré sú relatívne cenovo dostupné a už sú nainštalované na mnohých moderných herných počítačoch a konzolách.

Čo nahradí Bitcoin

Každá z alternatív má niečo, čo je pre ňu špecifické a takisto niečo, čím vlastne najväčšiu kryptomenu a jej technológiu vylepšuje. Ako však zo skúsenosti vieme, podstatné pri tvorbe sú nielen konkrétne súčasti, ale predovšetkým ich vzájomná synergia.

Uvedené projekty sú určite zaujímavé. Od toho, aby však prípadne nahradili Bitcoin, sme momentálne veľmi ďaleko. Kráľ medzi kryptomenami má jednu podstatnú výhodu. Bol prvý a to z neho urobilo to, čím je v súčasnosti. Pravdepodobnejší scenár než jeho zosadenie je skôr jeho rast a ďalší vývoj.

Prečítaj si aj: Legendárny investor Michael Burry uzavrel obrovskú stratu

Kvakomat PC bannerFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.