Pasívny ročný príjem až do 6 % bez toho, aby ste niečo museli robiť? Tu je návod, ako na to

  • Dividendové akcie sú čoraz populárnejšie vďaka možnosti pasívne zarábať peniaze.
  • Ukážeme si, ako správne vybrať dividendové akcie, a ako a kde ich nakúpiť.
  • Vysoké percento dividendového výnosu nemusí vôbec znamenať vhodnú investičnú príležitosť.
Titulky Ako a kde kúpiť dividendové akcie
Ako a kde kúpiť dividendové akcie. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Sutthiphong Chandaeng
BitmarketsBitmarkets

Faktory, ktoré ovplyvňujú dividendy

Predtým, ako si ukážeme príklad samotnej kúpy dividendovej akcie, vysvetlíme si, ako správne vybrať dividendovú akciu. Skvelou voľbou, kde sa informovať o investovaní do dividendových akcií na Slovensku, je broker XTB.

Okrem všeobecných informácií môžete na tejto platforme aj priamo do dividendových akcií investovať. Čo je ale najlepšie, svoje rozhodnutia môžete konzultovať s priamo s podporou obchodnej platformy XTB.

Domovská stránka XTB

Domovská stránka XTB. Zdroj: XTB

Ak sa ale predsa len rozhodnete analyzovať dividendové akcie samostatne, odporúčame zvážiť v prvom rade investovanie do známych firiem s dlhoročnou históriou stabilného vyplácania dividend aj za cenu nižšieho percenta. Niektoré spoločnosti vyplácajú vo forme dividend veľmi vysoké percento zisku. Na prvý pohľad sa to zdá ako veľmi lákavé, no opak je pravdou. Firma totiž prichádza o veľký zisk a niektoré si dokonca požičiavajú peniaze na ich vyplácanie.

TIP Registrujte sa na XTB a začnite pasívne zarábať

Ďalším dôležitým faktorom je manažment podniku. Odsledujte si, aké rozhodnutia robil manažment počas histórie. Ak je napríklad globálna kríza, niektoré firmy znižujú vyplácania dividend. Naopak, niektoré firmy zvyšujú neúmerne vysoké dividendy len za cieľom prilákať investorov z krátkodobého hľadiska, no dlhodobo je to neudržateľné.

Celkovo existuje mnoho rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú rozhodnutia firiem o dividendách, a ktoré sa dôkladne posudzujú. Je to napríklad ziskovosť, peňažný tok, finančné zdravie, možnosti rastu, priemyselné normy, právne a regulačné potreby a preferencie akcionárov. To všetko zohráva dôležitú úlohu pri formovaní dividendovej politiky.

Faktory pri výbere dividendovej akcie
  • História a stabilita vyplácania dividend.
  • Manažment podniku a jeho rozhodnutia.
  • Finančná stabilita a zdravie firmy.
  • Ziskovosť a peňažné toky.
  • Preferencie akcionárov.

Výber dividendových akcií a XTB

Ako sme už spomínali, ideálnou platformou na Slovensku na obchodovanie dividendových akcií je XTB. Na obchodnej platforme Xstation 5 stačí hore v sekcii zvoliť „Analýza trhu” a následne „Akciový skener”. V tejto sekcii si viete sami filtrovať akcie podľa hornej a dolnej hranice dividendového výnosu.

Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, vyfiltrovali sme celý dividendový rozsah od najvyššieho percenta. Niektoré dividendy dosahujú až dvojciferné percentá, no odporúčame skôr investovať do hodnoty 6 %.

Filtrovanie dividendového výnosu

Filtrovanie dividendového výnosu. Zdroj: XTB

Okrem samotného percentuálneho dividendového výnosu viete filtrovať aj na základe ďalších parametrov. Toto sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú vyplácanie dividend:

  • Trhová kapitalizácia: trhová hodnota akciovej spoločnosti vyjadrená hodnotou podniku na základe trhového ohodnotenia cien všetkých akcií.
  • EPS: zisk pripadajúci na 1 kmeňovú akciu.
  • P/E: pomer ceny k zisku.
  • ROE: návratnosť vlastného kapitálu, resp. miera čistého príjmu spoločnosti vydeleného vlastným imaním akcionárov.
  • BETA: miera volatility alebo systematického rizika cenného papiera, alebo portfólia v porovnaní s trhom ako celkom (zvyčajne S&P 500). Ak má akcia hodnotu BETA viac ako 1, je volatilnejšia ako S&P 500.

Dokonca ak kliknete na „Zobraziť viac filtrov”, zobrazí sa vám omnoho viac možností, podľa ktorých si viete vybrať spoločnosť presne podľa vašich podmienok.

Všetky filtre

Všetky filtre. Zdroj: XTB

Registrácia XTB

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.