Pád cien nehnuteľností sa stále neskončil. Kedy dosiahne dno?

Novinky Ceny nehnuteľností naďalej klesajú
Ceny nehnuteľností naďalej klesajú. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/NVS my world
BitmarketsKvakomat mobil

Ceny nehnuteľností klesajú už druhý rok, no stále sa im nepodarilo nájsť dno. Podľa najnovšej správy od Národnej banky Slovenska (NBS) došlo medzikvartálne k poklesu cien v 3. štvrťroku na úrovni 2,3 %, zatiaľ čo medziročne je to už o 10,1 %. Od vrcholu dosiahli nehnuteľnosti na Slovensku cenový pokles kumulatívne až 11,8 %.

Ceny nehnuteľností pokračujú v miernom poklese

V súčasnosti je celková priemerná cena na úrovni 2 440 eur/m2 (medziročne -9,4 %). Priemerná cena bytov sa pohybuje na 2 701 eur/m2, zatiaľ čo v prípade domov je to 1 889 eur/m2 (medziročne -6,5 %). Podiel ponuky bytov je zároveň najnižší za posledné 3 roky, čo by mohlo v blízkej dobe spôsobiť odraz od dna v prípade, že sa dopyt nezmení. Zatiaľ ale podľa NBS koniec cenovej korekcie nenastane.

Najvýraznejší pokles nastal počas 3. štvrťroku v Banskobystrickom a Prešovskom kraji o -6,2 %. Najviac klesli ceny nehnuteľností konkrétne z mestách Poprad (medziročne -23 %) a Banská Bystrica (-11 %). Naopak najmenej došlo k cenovému pádu v Bratislavskom kraji len o -1,4 %.

Ceny nehnuteľností podľa krajov

Ceny nehnuteľností podľa krajov. Zdroj: United Classifieds, NARKS, NBS

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Opakujeme rok 2008?

V histórii Slovenska sme naposledy mohli byť svedkami podobného cenového pádu ešte v roku 2008 počas finančnej krízy. Ceny najprv prudko padali od druhého kvartálu 2008 z 1 542 eur/m2 až do 4. kvartálu 2013 na úroveň 1 215 eur/m2. Väčšina z tejto korekcie ale nastala práve počas prvého roka. A to isté zrejme môžeme očakávať aj teraz. Najväčší cenový pokles máme za sebou, no najbližšie roky môže mierny klesajúci trend pokračovať, aj keď už iba o zanedbateľné hodnoty.

Vlastné bývanie je pre Slovákov príliš drahé

Najnovšia správa od NBS prichádza práve v časoch, keď bude vláda hľadať každý možný spôsob zníženia deficitu štátneho rozpočtu. Jedným z nich môže byť aj zvyšovanie daní v oblasti nehnuteľností. Majetkové dane totiž tvoria u nás iba 1 % z celkových daňových príjmov, zatiaľ čo priemer krajín OECD je až 6,12 %.

Ešte v auguste sme informovali o tom, že Slováci musia zarábať na vlastné bývanie najdlhšie spomedzi všetkých krajín v Európe. Musíme vynaložiť až 14,1 ročných platov v hrubom na to, aby sme si mohli kúpiť vlastné bývanie. Najlepšie sú na tom krajiny ako Belgicko a Nórsko, kde občanom stačí menej ako 5 ročných miezd. Prípadné zvýšenie daňového zaťaženia by mohlo prehĺbiť tento nepriaznivý trend a to práve v časoch, keď sa hypotéky šplhajú na úroveň 5 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sa obracajú chrbtom k tamojším nehnuteľnostiam. Uprednostňujú ich inde

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.