Dnes majú kryptomenu so svojím menom napríklad súčasní prezidenti Ruska a USA. O význame takejto mince by sa dalo úspešne pochybovať. Okrem akejsi digitálnej pocty a ocenenia veľkosti človeka, ktorý si vlastný coin niečím zaslúžil, je to prakticky k ničomu. Napriek tomu Niki Lauda patrí k osobnostiam, o ktorých by sme s ľahkým zveličením mohli povedať, že by si zaslúžili vlastný coin. A my si hneď povieme, prečo.

V minulej časti ste čítali: Iba ľudia dosť šialení na to, aby chceli zmeniť svet, to nakoniec dokážu, hovorieval Steve. 

Príbeh Nikiho Laudu

Niki sa mal vzdať svojich naivných snov o pretekaní a prijať pohodlné životné miesto, ktoré pre neho vytvorila jeho vplyvná rodina. Mal pokračovať v rodinnej tradícii a urobiť to, čo robí väčšina ľudí. Mal prijať rolu, ktorá sa od neho očakáva, a vzdať sa svojich vlastných vízií. Ale to on neurobil. Rozhodol sa ísť za svojou vášňou, bez ohľadu na to, ako veľmi to môže byť nebezpečné, a bez ohľadu na hrozby, ktoré táto cesta predstavuje.

Nie každý si trúfne ísť touto cestou, aby mohol robiť to, čo sám chce. Inšpirujme sa preto príbehom tohto pretekára F1, ktorý predbehol vlastný tieň a prežil vlastnú smrť, aby mohol uskutočniť svoj sen. Niki sa neprispôsobil názorom svojho okolia, ani svojho otca či starého otca, ktorí pre neho mali pripravený iný osud, než chcel prežiť on sám. Vydal sa vlastnou cestou, napriek nesúhlasu ľudí, ktorí by ho radšej videli inde.

Tŕnistá cesta

Ako viete, byť pozitívni a sebavedomí neznamená to, že nikdy nezažijete porážku. Ani vás to nemusí ušetriť prípadných pádov, ktoré vás majú na tejto ceste stretnúť. Urobiť niečo inak vyžaduje odvahu, pretože jednoduchšie a zdanlivo bezpečnejšie by bolo nerobiť nič z vlastnej vôle, neriskovať vlastné omyly a nechať za seba rozhodovať svoje okolie.

Nehoda

Niekto by si mohol povedať, že nehoda, pri ktorej Niki takmer uhorel, je dôkazom toho, že to robiť nemal. Snáď by ho čakal spokojný život v bohatstve a v prepychu, po boku svojho otca. Možno by v auguste roku 1976 nedošlo k nehode na mokrej trati Nürburgring v Nemecku, pri ktorej Niki utrpel ťažké popáleniny. Mal veľmi vážne poškodené pľúca, hlavu a ďalšie časti tela. Jeho stav bol taký zlý, že mu lekári zavolali kňaza. Ten Nikimu, ktorý ležal v nemocnici v bezvedomí, dal posledné pomazanie.

Nikdy to nevzdávaj!

Niki Lauda nás svojím životným príbehom učí, že je možné dosiahnuť aj nemožné. Keď začínal vo Formule 1, zadlžil sa a svoju účasť a právo jazdiť si de facto kúpil. Po tom, ako mu došli peniaze, bol nútený zmeniť stajňu. Mal veľký dlh a v novej stajni jazdil prakticky zadarmo. V BRM sa mu celkom darilo. Ostatným jazdcom celkom dobre platili, ale neznámy nováčik Niki stále nedostával nič.

Jeho schopnosti si však onedlho všimli vo Ferrari. Ponúkli mu dokonca rovno miesto vedúceho jazdca a Lauda túto ponuku pochopiteľne ihneď prijal. Ponúknutú dôveru nesklamal, úspech sa dostavil celkom rýchlo a Niki začal vyhrávať poháre. Raz vzal všetky svoje trofeje a daroval ich svojej lokálnej dielni výmenou za umytie a servis svojho auta.

Keď došlo k nehode v 200-kilometrovej rýchlosti, pri ktorej utrpel vážne popáleniny hlavy, prakticky prišiel o pravé ucho a utrpel ďalšie vážne zranenia, vrátane vykĺbeného rebra a otravy, bol už úradujúcim majstrom sveta vo Formule 1. Celý svet vtedy sledoval, ako sa len za 42 dní v silných bolestiach vracia na trať. V krvou nasiaknutých obväzoch okolo spálenej kože na hlave potom dorazil na 4. miesto na talianskom okruhu v Monze.

Napriek takpovediac smrteľnej nehode sa vrátil do boja o prvé miesto v Majstrovstvách sveta v roku 1976. Vtedy skončil až druhý. O jediný bod vyhral jeho rival James Hunt. Niki Lauda sa totiž v osudnej chvíli rozhodol na mokrú trať nevyjsť a rozhodol sa neriskovať ďalšiu smrť. Neskôr vyhral Majstrovstvá sveta jazdcov F1 ešte dvakrát.

Ak sa vám článok páčil, vyjadrite prosím svoju podporu tomuto typu článku, alebo nám napíšte, či si želáte pokračovanie príbehu Nikiho Laudu. Vaše názory uvítame v komentároch pod článkom.

Záver

O dnešnej osobnosti by sme vám toho mohli povedať ešte oveľa viac. Prípadné pokračovanie bude závisieť od vášho záujmu o tento článok. Osobnosti sú časovo pomerne náročné na prípravu a naše zdroje nie sú obmedzené. Napriek tomu vám radi ponúkneme ďalšie články o osobnostiach, ak o ne budete mať záujem. Niki Lauda je veľkou inšpiráciou a motiváciou pre všetkých, ktorí by sa radi vydali vlastnou cestou, aby mohli uskutočniť svoje sny, robiť to, čo ich baví a riadiť si svoj vlastný život.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre