Okamžité platby budú musieť spustiť všetky banky v EÚ. Máme očakávať nárast poplatkov?

  • EÚ chce od všetkých bánk v eurozóne, aby zaviedli okamžité platby.
  • Chce tým zvýšiť nielen rýchlosť platby, ale aj jej bezpečnosť.
  • Analytici očakávajú, že ich zavedenie banky premietnu do poplatkov.
Ekonomika EÚ má pre európske banky nové nariadenie
EÚ má pre európske banky nové nariadenie. Zdroj: Shutterstock.com/fornStudio/symbiot
Okazio PCAnycoin mobil banner

Okamžité platby máme na Slovensku už od roku 2022. Vtedy ich spustili prvé štyri banky. Ďalšie však budú aj s nariadením EÚ nasledovať. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Práve do tejto témy sa po novom angažovala aj Európska únia. Tá prijala nové pravidlá na zabezpečenie okamžitého pripísania prevedenej platby na bankové účty zákazníkov.

Za tento návrh hlasovalo v europarlamente 599 poslancov. Cieľom je okrem zabezpečenia bankových prevodov aj to, aby klienti nemuseli na svoje peniaze čakať.

Zadávateľ platby by mal byť do desiatich sekúnd vedieť, či prevedené finančné prostriedky boli alebo neboli sprístupnené zadanému príjemcovi.

Okamžité platby budú pre banky v EÚ povinné

Okamžité platby budú pre banky v EÚ povinné. Zdroj: Shutterstock.com/Ivan Kruk

V konečnom dôsledku to znamená, že EÚ prikazuje všetkým európskym bankám, aby tieto okamžité platby sprístupnili svojim klientom čo najskôr. Zaujímavosťou je, že to platí aj pre štáty, ktoré nemajú ako svoju menu euro. Tam však bude k dispozícii určitá forma výnimky.

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 20 dní po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať na uplatnenie nariadenia 12 mesiacov.

S týmto krokom sa očakáva aj prevencia podvodov. Napríklad poskytovatelia platobných služieb v EÚ by mali bez dodatočných poplatkov poskytovať službu na overenie totožnosti príjemcu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci môže spraviť revolúciu v platobných systémoch

Hlavou projektu je Jana Malecková, ktorá sa vrátila zo Švajčiarska. Práve ona s tímom zhruba tridsiatich programátorov navrhla technológiu na superrýchly platobný systém. Projekt bol reakciou na výzvu Európskej komisie.

Prelomová technológia sľubuje rýchlejšie, lacnejšie a bezpečnejšie platby. Zatiaľ čo dnes trvá presunutie platby za tovar na účet obchodníka 14 dní, tak s novou technológiou by trval len 10 sekúnd, čo predstavuje skutočnú úsporu času.

Projekt sa aktuálne nachádza v tretej profitabilnej fáze, teda uvedenie platobnej metódy do praxe. Tu však nastáva problém, pretože štát podporu excelentných inovácií presunul na inovačný fond.

Znamená to, že pomoc z neho dostanú len ziskové firmy, kam startupy rozhodne nepatria, takže v tomto prípade majú smolu. Slovensko má aktuálne 12 takýchto projektov.

O túto technológiu majú záujem aj Rakúšania. Dokonca Jana Malecková už dostala priamo pozvanie na stretnutie s predstaviteľmi tamojšej vlády, pričom sa už rozhodla, že naňho pôjde.

Podporuje vaša banka okamžité platby?

Prečítajte si aj: Technológia zo Slovenska môže celosvetovo zmeniť systém platieb. Má to však háčik

txbOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.