Objednávky opäť rastú a slovenský obchod znovu ožíva

Ekonomika Priemysel na Slovensku znovu rastie
Priemysel na Slovensku znovu rastie. Zdroj: shutterstock.com/Aleksandar Malivuk/Jenson a Wikipedia
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Priemysel na Slovensku opäť rástol. Nové objednávky za mesiac august sa vrátili k rastúcemu trendu. Podľa údajov zo Štatistického úradu hodnota nových objednávok v auguste 2023 medziročne vzrástla o 7,5 % a po zohľadnení sezónnych vplyvov o 5,7 %. Ich celkový objem dosiahol 5,38 miliardy eur.

Slovenský priemysel opäť rastie

Z celkových 12 sledovaných odvetví priemyslu stúpol objem v šiestich. Najviac rástli objednávky vo výrobe motorových vozidiel, návesov a prívesov (z 2,34 na 3,01 miliardy), základných farmaceutických výrobkov a vo výrobe odevov. Naopak k poklesu došlo vo výrobe elektrických zariadení, chemikálií a chemických produktov a výrobe textilu.

Celý prehľad môžete nájsť na stránke Štatistického úradu v databáze s názvom Nové objednávky SK NACE Rev. 2 – mesačne [pm0002ms]. Na obrázku nižšie môžete vidieť medzimesačné porovnanie celkového objemu priemyslu od začiatku roka 2023.

Slovenský priemysel a nové objednávky

Slovenský priemysel a nové objednávky. Zdroj: Štatistický úrad

Aj keď augustový objem 5,38 miliardy eur predstavuje medzimesačný rast o 850 miliónov, ide o tretiu najnižšiu hodnotu v tomto roku. Nižší objem objednávok sme mohli vidieť len v apríli (5,36 miliardy) a júli (4,53 miliardy). Preto môžeme považovať augustový nárast iba za návrat do normálu, no v žiadnom prípade nie za významný vzostup.

August bol iba návrat do normálu

Nárast v auguste spôsobil predovšetkým masívny pokles v júli, keď medziročne klesol objem nových objednávok až o 7,3 % a dosiahol úroveň 4,54 miliardy eur v bežných cenách. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky znížili až o 11,6 %. Celkovo nové objednávky začali v júli klesať po 5 mesiacoch medziročných rastov.

Okrem poklesu objednávok sa v júli znížila aj výroba o 5,3 %. Vzostup inflácie totiž spôsobil, že úroky sú vysoké a spotrebitelia majú nižšiu kúpyschopnosť. Z dôvodu nižšieho dopytu výrobcovia museli obmedziť aj výrobu. Tento trend sa má stabilizovať bezprostredne po tom, čo začne klesať inflácia spolu s úrokovými sadzbami.

Znížená výroba a objednávky sú totiž jedným z kľúčových príznakov spomalenia ekonomiky. Svoje vyhliadky ekonomického rastu zhoršila aj Národná banka Slovenska (NBS), ktorá očakáva rast hrubého domáceho produktu (HDP) pre rok 2024 na úrovni 2,7 %, čo je pokles oproti predošlej prognóze o 0,6 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Koľko budeme platiť za elektrinu a plyn v roku 2024?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.