Obchody na Slovensku dostali mastné pokuty. Hygiena a pokazené potraviny šokovali kontrolórov

  • Kontrolóri vykonali 1 677 kontrol a odhalili 113 závažných pochybení v obchodoch.
  • Celková výška pokút dosiahla 114 100 eur, najvyššia pokuta bola 19-tisíc.
  • Z kontrolovaných 8 751 kilogramov ovocia a zeleniny museli vyradiť 317 kilogramov.
Ekonomika Obchody na Slovensku dostali mastné pokuty
Obchody na Slovensku dostali mastné pokuty. Zdroj: shutterstock.com/NVS my world, Mix and Match Studio
Freedum fighters PCBitmarkets

Slovenské obchody začali rok 2025 s poriadnymi problémami. Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ odhalili počas januárových kontrol stovky hygienických nedostatkov a pokazených potravín. Výsledky kontrol sú alarmujúce – z celkového počtu 1 677 kontrol až 113 odhalilo závažné pochybenia. Na svojom webe o tom informuje Štátna veterinárna a potravinová správa.

„Najväčšie problémy sme zaznamenali v oblasti hygieny budov, prevádzok a predaja,” uviedli kontrolóri. Najviac nedostatkov sa týkalo nevyhovujúcej hygieny technologických zariadení a nesprávneho označovania výrobkov. Tieto zistenia naznačujú, že mnohé prevádzky zanedbávajú základné hygienické štandardy.

Problémy vo všetkých typoch prevádzok

Kontroly sa zamerali na všetky typy predajní – od malých obchodov až po veľké hypermarkety. Najhoršia situácia bola v stredných predajniach, kde inšpektori našli nedostatky pri 38 kontrolách. V supermarketoch a hypermarketoch odhalili problémy v 30 prípadoch. Celkovo bolo skontrolovaných 988 prevádzok u 629 právnych subjektov.

Závažnosť zistení potvrdzuje aj výška udelených pokút.

Za január 2025 nadobudlo právoplatnosť 59 rozhodnutí o pokutách v celkovej výške 114 100 eur. Rekordná pokuta pre jednu prevádzku dosiahla až 19-tisíc eur. Okrem toho kontrolóri udelili aj 31 blokových pokút v hodnote 1 250 eur.

V rámci kontrol bolo odobratých aj 102 vzoriek potravín a surovín na laboratórne analýzy. Z toho 28 vzoriek pochádzalo priamo z výroby a 66 z obchodnej siete. Tieto testy majú za cieľ odhaliť prípadné mikrobiologické či chemické znečistenie potravín.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Problémy s ovocím a zeleninou

Osobitnou kapitolou bola kontrola čerstvého ovocia a zeleniny. Z celkového množstva 8 751 kilogramov skontrolovaného tovaru muselo byť vyradených viac ako 317 kilogramov nevyhovujúceho ovocia a zeleniny. Inšpektori preverili 47 druhov plodín, pričom nedostatky našli najmä v maloobchodných jednotkách.

Neporiadny transport potravín

Znepokojujúce sú aj výsledky kontrol počas transportu potravín. Pri 35 kontrolovaných zásielkach našli inšpektori päť závažných nezrovnalostí. Najviac problémov sa týkalo nevyhovujúcej hygieny a chýbajúcej dokumentácie. Najhoršia situácia bola pri zásielkach z Českej republiky, kde kontrolóri odhalili nedostatky v 22 percentách prípadov.

Do systému rýchleho varovania pre potraviny RASFF muselo Slovensko v januári nahlásiť jeden nebezpečný výrobok. Išlo o lízanku z Poľska, v ktorej sa našli plastové fragmenty. Tento prípad podčiarkuje dôležitosť dôkladných kontrol dovážaných potravín.

Výsledky januárových kontrol poukazujú na pretrvávajúce problémy v oblasti potravinovej bezpečnosti a hygieny v slovenských obchodoch. Kontrolóri preto avizujú, že v prísnych kontrolách budú pokračovať aj v ďalších mesiacoch. Spotrebiteľom odporúčajú zvýšenú pozornosť pri nákupe potravín a prípadné nedostatky ihneď hlásiť príslušným úradom.

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.