Obavy sa stupňujú: Banky v USA môžu obmedziť výber hotovosti

Ekonomika Banky môžu obmedziť výbery.
Banky môžu obmedziť výbery. Zdroj: shutterstock.com/Pla2na/NDStock
Okazio PCKvakomat mobil

Banky v USA zažívajú najhoršie časy od krízy v roku 2008. Boli sme svedkami troch zo štyroch najväčších krachov v histórii USA len počas 2 mesiacov. Podľa správy Dailyhodl makroekonomický guru, Hugh Hendry upozorňuje, že dokonca hrozí obmedzovanie výberu hotovosti.

Obmedzenie výberu hotovosti v USA?

V rozhovore pre Stansberry Research s Danielou Cambone, manažér hedžového fondu vidí riziko v prísnej menovej politike zo strany Americkej centrálnej banky (FED). Údajne už dávno skončili časy, kedy bolo rozumné ukladať všetky svoje peniaze na bankové účty a už vôbec nie na jeden.

V histórii sme boli svedkami viacerých obmedzení vyberania hotovosti. V prípade Cypru, kde v rámci opatrení z vkladov nad 100 000 eur, ako uviedli Aktuality, bolo škrtnutých z vkladov boháčov až 80 percent. Sita zároveň dodala, že výbery z bankomatov sa obmedzili na maximálne 300 eur a bezhotovostné platby v zahraničí na maximálne 5 000 eur. Podobne dopadlo aj Grécko počas dlhovej krízy. V súčasnosti sú limity stanovené v Nigérii na približne 43 dolárov denne.

Podobný scenár je pravdepodobný aj v USA, keďže zvyšovanie sadzieb FED-om vytvorilo prostredie, vďaka ktorému je lákavé vyberať peniaze z bánk a investovať ich do fondov peňažného trhu. Priemerný ročný percentuálny výnos sporiacich účtov v USA je približne 0,25 %, zatiaľ čo fondy peňažného trhu ponúkajú až 4,75 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dôvera v banky klesá

Elon Musk taktiež reagoval na tweet od používateľa „unusual_whales”, týkajúci sa možného obmedzenia práva vytiahnuť si peniaze z amerického bankového sektora. Údajne nemá zmysel držať peniaze na bankovom účte, keďže hrozí kríza likvidity.

Všeobecne platí, že bankám dôveruje čoraz menej ľudí a už nie sú považované za bezpečný prístav. Videli sme, že aj obrovské finančné inštitúcie sú schopné zo dňa na deň skončiť. Ak skutočne nastane masívne vyberanie peňazí je možné, že k obmedzeniu výberu hotovosti naozaj dôjde.

Je paradoxné, že bankoví klienti vkladajú peniaze na bežné účty finančných inštitúcií a dostávajú na oplátku iba mizivé percento, ktoré nestačí ani v časoch keď centrálne banky dosahujú inflačný cieľ 2 %. Na druhej strane banky tieto peniaze investujú a zhodnocujú.

Mohlo by ťa zaujímať: Koniec rastu úrokových sadzieb? Americká centrálna banka mení politiku

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.