O týždeň trhmi otrasie najdôležitejšia udalosť mesiaca

Ekonomika FED rozhodne či zvýši úrokové sadzby.
FED rozhodne či zvýši úrokové sadzby. Zdroj: shutterstock.com/g0d4ather/Immersion Imagery
Okazio PCCrypto All Stars mobil

Už o týždeň sa bude konať ďalšie zasadnutie FOMC, na ktorom FED rozhodne, či opäť zvýši úrokové sadzby. Podľa portálu Federalreserve je stretnutie naplánované na 2. a 3. mája, zatiaľ čo posledný míting prebehol 21. a 22. marca. Otvára sa otázka, či FED náhodou neprestane s reštriktívnou menovou politikou.

Koniec reštriktívnej politiky sa blíži

Na poslednom zasadnutí v marci FED pristúpil ku zvýšeniu o 25 bázických bodov a zavŕšil tak 9. zvyšovanie v rade. Americká centrálna banka sleduje inflačný cieľ 2 %, ktorý je podľa mnohých ekonómov za súčasných podmienok nereálny. Navyše inflácia a trh práce zostáva v USA stále v napätej situácii a preto bolo sprísnenie menovej politiky nevyhnutné.

Podľa stránky Tradingeconomics sa úrokové sadzby vyšplhali už na úroveň 5 %, pričom na grafe nižšie môžete vidieť postupné navyšovanie v priebehu posledných mesiacov. Ak by FED pristúpil k ponechaniu úrokových sadzieb, bolo by to prvýkrát za posledných 10 stretnutí FOMC.

Ako FED zvyšuje úrokové sadzby.

Ako FED zvyšuje úrokové sadzby. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Začnú úrokové sadzby stagnovať?

Výsledkom reštriktívnej menovej politiky je postupné potláčanie inflácie, ktorá sa v čase písania článku pohybuje na úrovni 5 %. Medzitým v eurozóne je inflácia stále na úrovni 6,90 %, keďže ECB reagovala na nárast cien s časovým oneskorením v porovnaní s FED-om. Nedávno sme vás dokonca informovali, že v tomto roku v eurozóne úrokové sadzby neklesnú.

Na Slovensku klesla inflácia na úroveň 14,8 % a zároveň ide o najnižšiu nameranú hodnotu za posledný polrok. Síce dosahujeme najnižší nárast cien spomedzi krajín V4, napriek tomu za priemerom eurozóny zaostávame. Hlavným dôvodom stále extrémne vysokých cien sú potraviny, kde bol opäť zaznamenaný rast z úrovne 27,8 % na rekordných 28,2 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nech už sa FED rozhodne akokoľvek je pravdepodobné, že podobné kroky bude uplatňovať aj ECB. Nárast o 50 bázických bodov snáď neočakáva už nikto, no otázkou skôr zostáva, či FED bude zvyšovať o 25 bázických bodov alebo úrokové sadzby ponechá na súčasnej úrovni.

Mohlo by ťa zaujímať: Situácia sa zhoršuje – Európu čaká ďalší rast úrokových sadzieb

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.