Nový dodávateľ plynu pre Európu – konkurencia pre Rusko?

0

Európske krajiny a izraelská vláda schválili dohodu o vybudovaní plynovodu na zásobovanie Európy zemným plynom. Dohoda sa týka plynovodu EastMed, do ktorého by sa malo zapojiť Grécko, Cyprus a Taliansko.

Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB.

Plynovod má byť spustený najskôr v roku 2025, pričom výstavba má trvať od 5 do 7 rokov. Náklady na výstavbu plynovodu sa odhadujú približne na 6 miliárd eur. Dĺžka má byť 1 900 km, z čoho 1 300 km bude pod vodou a 600 km na zemi.

Objem dodaného plynu sa odhaduje na 10 miliárd metrov kubických ročne. Kapacita však môže byť zdvojnásobená. Európska komisia vyčlenila 35 miliónov eur na vypracovanie analýzy uskutočniteľnosti projektu.

Nasledujúci obrázok ukazuje, kadiaľ bude viesť plynovod EastMed.plynovod

Čítajte tiež – Benzín a nafta zdražejú – Ale toto tomu môže zabrániť!

Súčasný dodávatelia plynu

Najväčší dodávateľ zemného plynu je v súčasnosti ruská spoločnosť Gazprom. Tá je schopná dodať európskym krajinám ročne až 200 miliárd metrov kubických zemného plynu. V roku 2020 však boli dodávky z Gazpromu do Európy znížené približne o 20 %. Dopyt sa prudko znížil a zásobníky sa naplnili. Tým v podstate klesla vývozná cena ruského plynu pod ziskovosť.

Druhý najväčší dodávateľ zemného plynu je Nórsko, ktoré dodáva približne 130 miliárd metrov kubických zemného plynu. Tretie je Alžírsko, ktoré dodáva cca 48 miliárd metrov kubických zemného plynu.

Čítajte ďalej

Vtipná chyba – Neuveríte, do akej kategórie Bloomberg zaradil Bitcoin!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre