- Minulý týždeň bola v parlamente schválená kontroverzná novela Trestného zákona.
- Znížili sa tresty aj za rozkrádanie eurofondov.
- Na svoje si prídu aj tí, čo nepriznávajú všetky príjmy z faktúr.
Minulý týždeň bola v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní schválená novela Trestného zákona. Tá znižuje tresty najmä čo sa týka ekonomickej trestnej činnosti. Má to však dopad aj na eurofondy. Téme sa venoval portál Trend.
Na Slovensku máme viacero prípadov, keď došlo k rozkrádaniu eurofondov, najmä počas tretej Ficovej vlády. Vtedy ministerstvá, ktoré mala pod patronátom koaličná SNS, posielali peniaze z eurofondov na vedu a výskum neznámym spoločnostiam.
Šok prišiel až vtedy, keď sa zistilo, že tieto spoločnosti majú sídla v prázdnych skladoch. Druhou vecou bol fakt, že zámer týchto firiem nemal s vedou a výskumom nič spoločného, napríklad sa tu vyskytla firma na ťažbu dreva.
Práve tresty za eurofondy znižuje novela schválená v parlamente. Pre príklad, ak si dá páchateľ sfalšovať listinné podklady, na základe ktorých dostane eurofondy vo výške 330-tisíc eur, tak by mu po starom hrozilo odňatie slobody na 4 až 8 rokov a premlčacia doba by bola 20 rokov.
Po novom takýto páchateľ môže odísť len s vymeraným peňažným trestom, podmienečným trestom, prípadne zákazom činnosti. A to všetko s premlčacou dobou len 5 rokov. Takýto nízky trest môže znamenať nárast prípadov rozkrádania eurofondov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Rovnaký problém hrozí aj pri daniach z príjmu
Častým podvodom je aj nepriznanie niektorých príjmov z faktúr. Takýto čin je dokázateľný len veľmi ťažko a prípad sa môže natiahnuť aj na niekoľko rokov. Aj tu však zasahuje novela Trestného zákona.
Dnes za takýto podvod môže daný obvinený dostať trest odňatia slobody na 20 mesiacov, pričom premlčacia doba je 20 rokov. Po uvedení novely do platnosti môže byť uložený aj trest domáceho väzenia, navyše premlčacia doba sa skráti len na 3 roky.
Zakryť napríklad takýto trestný čip dokáže aj sčítaný účtovník, ktorý si vie v našom daňovom systéme nájsť tie správne cestičky na to, aby jeho klient platil čo najnižšie dane, resp. žiadne.
Je množstvo spôsobom, ako sa vyhnúť plateniu daní a novela Trestného zákona nie je voči takémuto konaniu prísnejšia, práve naopak – tresty sú omnoho nižšie.
Stále je čas na odklad daňového priznania
Pokiaľ sa predsa rozhodnete o odklad podania daňového priznania, tak je to možné dvomi spôsobmi. Prvým je oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania, druhým spôsobom je podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania.
V oboch prípadoch sa odklad daňového priznania doručuje správcovi dane do uplynutia riadnej lehoty na podanie daňového priznania, teda do 2. apríla 2024. Podanie daňového priznania sa tak odkladá o tri celé kalendárne mesiace.
Taktiež existujú dva spôsoby, ktorými je možné zažiadať o odklad daňového priznania, a to elektronicky alebo listinne. Všetky tlačivá sú k dispozícii na internetovej stránke Finančnej správy.
Prečítajte si aj: Ministri si odklepli vyššie platy. Premiér si prilepší o takmer 100 %