Nové dáta ukazujú, že Čína ekonomicky spomaľuje – Ako veľmi je to nebezpečné pre svetovú ekonomiku?

Okazio PCKvakomat mobil

Čínsky ekonomický zázrak má stále viac dier. Najnovšie čísla indikujú väčší prepad v raste ako sa pôvodne očakávalo. Prichádza vhodný čas pýtať sa na to, čo sa stane, ak Čína bude ďalej spomaľovať a aké dôsledky to bude mať na celosvetovú ekonomiku.

Rast za očakávaním

Čínska ekonomika sklamala. Odhadovaný rast bol 6,1 % a výsledné čísla nakoniec ukazujú na rast 6 %. Hoci sa môže zdať, že je to stále obrovské číslo, tak momentálne sa Čína dostala pod hranicu najhoršieho prepadu za posledné 3 dekády. Počas krízy v roku 2008 sa držal rast čínskeho HDP nad 6 %.

japan_blockchain

Hneď po kríze potom rast vyskočil na 12 % HDP. Od tej doby je ale rast v downtrende. Stabilný pokles rastu môžeme pozorovať už od roku 2010. Problém je, že ekonomické spomalenie prichádza aj napriek silnému zásahu centrálnej vlády. Tá pribehla na pomoc so stimulačnými opatreniami ako sú daňové úľavy.

V Číne bolo za posledné tri dekády zvykom, že medziročný rast sa pohyboval od 8 – 15 %. Práve relativita smerom k predchádzajúcemu rastu budí obavy z toho, že čínska mašina sa pomaly zastavuje.

Čo sa stane, ak bude prepad pokračovať

Čína je jedným z kľúčových faktorov celosvetového ekonomického rastu. Vďaka zbohatnutiu strednej triedy sa v Číne vytvoril obrovský dopyt po produktoch z celého sveta a práve tento dopyt ženie dopredu mnoho svetových ekonomík.

Trhová analýza – 18.10.2019 Update altcoinov 2.0 – EOS, TRX, ETC

Mnoho ekonómov sa obáva, že pomalé tempo svetovej ekonomiky, ktoré sa nakláňa smerom k recesii, môže Čína ešte spomaliť. Pokles čínskeho rastu tak môže byť spúšťačom, ktorý recesiu ekonomiky nakoniec prenesie do reality.

Podľa Juliana Evansa, ekonóma špecializujúceho sa na Čínu je pravdepodobné, že čínska vláda bude pokračovať v stimulácii ekonomiky, ale zároveň dodáva, že to bude chcieť čas, než sa tendencia ekonomického rastu v Číne opäť obráti smerom nahor.

Čínu trápi dlh a obchodné vojny

Čína momentálne čelí trom hlavným problémom. Spomalenie rastu čínskej ekonomiky sa premieta do čínskeho priemyslu, ktorý je hlavnou, ťažnou silou. Ten rastie najpomalšie od roku 2008. V roku 2009, kedy dopadla ekonomická kríza, bol na hranici 6 %. Teraz sa pohybuje okolo 4,4 %.

Ďalším problémom sú obchodné vojny, ktoré momentálne vedie USA s Čínou. Tie tiež veľmi tvrdo dopadajú na lokálnu ekonomiku a hrajú signifikantnú úlohu v spomalení čínskeho priemyslu a ekonomiky.

V neposlednom rade je problémom čínsky dlh. Ten v posledných rokoch stúpa radikálnym tempom. Hoci štátny dlh nie je až taký problematický, zato u nefinančných korporácií je dlh extrémne vysoký. Celkovo tvorí dlh takmer 300 % čínskeho HDP. Medzinárodný menový fond už Čínu varoval, že umožňuje veľmi rizikové pôžičky na rozvoj neštátnych projektov. To Čína odmietla ako zásah do vnútorných záležitostí krajiny.

Čína javí známky spomalenia a pod pokrievkou rastu vzniká s veľkou pravdepodobnosťou ekonomická bublina gigantických rozmerov. Spomalenie čínskej ekonomiky tak môže ohroziť celosvetovú finančnú stabilitu.

Čo čítať ďalej:

Veľké zmeny na burze Binance – Novinky, ktoré by vám nemali uniknúť!

Zdroj:
bbc.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil