Pred niečo vyše týždňom sa na burze Birdeye objavila úplne nová meme minca Smog. Novátorský projekt nenechal na svoj úspech dlho čakať. Kryptominca, ktorá beží na blockchaine Solana počas prvých 36 hodín na burze vyrástla o viac než 4 700 %. Zároveň prekonala aj 50 miliónovú hranicu tržnej kapitalizácie.
Čo je dôvodom cenovej explózie tejto novej meme mince? Popravde, príčin je hneď viacero. Smog disponuje niekoľkými tromfami, s ktorými má šancu zaradiť sa medzi tie najsilnejšie meme coiny vôbec. Samotný projekt sa touto ambíciou netají, keďže k jeho plánom patrí nadviazanie na úspešnú kampaň mincí ako Bonk, Pepe či Myro. Výhodou je aj načasovanie príchodu tokenu SMOG, keď práve mince na Solane začali prudko rásť.
Rast Smogu podmienený najväčším airdropom spomedzi mincí Solana
Smog sa inšpiruje úspešnými meme mincami ako Shiba Inu alebo Doge nielen stanovením si vysokých cieľov. Vsádza totiž na zosobnenie sa s fantasy sférou, čo reflektuje v svojej komunikácii. Tvorcovia Smogu si ako ústredný motív zvolili dračiu tému, ktorá, podľa ich slov: „Spáli ostatné meme mince na popol.” Tvrdenie podkladá aj reálnym plánom, ako túto revolúciu v oblasti meme mincí dosiahnuť.
Najsilnejším argumentom je spustenie najväčšieho airdropu spomedzi meme mincí Solana. Naň naviazali ďalšie čiastkové kroky, aby bola distribúcia voľných tokenov čo najúspešnejšia. Prvým z nich je vytvorenie angažovanej komunity združenej pod názvom The Dragon’s Court, čo v preklade znamená dračí dvor. Jej členovia patria k odborníkom na kryptosféru a majiteľom tokenov SMOG poskytujú rady či priestor na diskusiu.
No okrem vzdelávacej funkcie nesie dračí dvor význam aj v oblasti spomínaného airdropu. Práve na komunitných platformách ako sú sociálne siete alebo portál Zealy dostanú členovia tie najaktuálnejšie informácie o prebiehajúcich výzvach a úlohách. Ich plnením inkasujú body, ktoré sa premietnu do rebríčka lídrov. Princíp spočíva, že čím viac bodov získate, tým viac voľných tokenov vám platforma alokuje. Cieľom teda nie je len spustiť airdrop, ale jeho formou poskytnúť držiteľom tokenov zábavu a zvýšiť virálny potenciál Smogu.
Už po pár dňoch od spustenia celej platformy badať optimistické výsledky. Na všetkých platformách má Smog aktuálne vyše 43 tisíc členov, ktorí doteraz splnili viac ako 55-tisíc úloh. Neustále rastúci trend v počte majiteľov tokenov má za následok aj nárast tržnej hodnoty tokenu. SMOG sa začal obchodovať za cenu 0,001419 dolároch, no jeho hodnota v čase písania dosahovala 0,0523 dolároch. Ohromujúci je aj aktuálny počet majiteľov tokenov, a to viac ako 16,7-tisíc osôb.
Smog zvyšuje atraktivitu spustením stakingu a rozšírením na sieť Ethereum
Ďalším z krokov, ako chcú zakladatelia z natívneho tokenu spraviť jednotku medzi meme mincami je spustenie stakingu. Tí už teraz majiteľov SMOG lákali k držaniu tokenov, čím si zabezpečili nárok na ďalšie odmeny z komunity. No možnosť uzamknúť tokeny s víziou budúcich výnosov v súčasnej výške 42 % je nemenej silným argumentom.
Rozšírenie poľa pôsobnosti a oslovenie ešte väčšieho publika umožnilo aj spustenie bridgu na sieť Ethereum. Tokeny si doteraz si mohli zakúpiť len investori s kryptopeňaženkou, ktorá je kompatibilná so Solanou. Prístupom aj na blockchain Ethereum otvára Smogu úplne nové možnosti, najmä ak si zoberiete do úvahy fakt, že na marketingové aktivity vyčlenili neskutočných 50 % tokenov.
Alokovaná polovica z celkového počtu 1,4 miliardy je jasným znakom, že ani doteraz oznámené a spustené aktivity nemusia byť poslednými. Projekt má totiž vyčlenených až 35 % tokenov na airdrop a ďalšie odmeny, a tak môžeme len hádať, čo všetko si tvorcovia pre súčasných aj potenciálnych majiteľov ešte prichystali.
Tokenu SMOG nechýba jasné pozadie, obsiahla roadmapa a využiteľnosť
Fakt, že vývojári namiesto predpredaju SMOG rovno zalistovali na decentralizované burzy prináša dve hlavné pozitíva. Prvým je spravodlivý prístup k airdropu. Ľudia mali rovnakú šancu zapojiť sa doň, keďže podmienky nákupu boli pre všetkých rovnaké. Druhou výhodou je zvýšená transparentnosť projektu, ktorej súčasťou je jasne definovaná roadmapa.
V nej nájdete tri hlavné fázy, pričom niektoré z míľnikov už stihol projekt sprevádzkovať. Investorov a členov komunity však stále čakajú viaceré atraktívne plány, ako napríklad uvedenie spaľovacieho mechanizmu či výber 100 000+ loajálnych členov komunity, ktorí vďaka svojej aktivite budú mať prístup k ešte vyšším odmenám.
Postupným uvádzaním nových rozšírení, rozširovaním možností nákupu aj pre držiteľov Ethereových peňaženiek a zahájením komunitných úloh má za následok neustály rast tržnej ceny. Len za posledných 24 hodín vzrástla hodnota o takmer 11 %, a tak by tržná kapitalizácia mohla už čoskoro siahať k hranici 100 miliónov dolárov. Doterajší priebeh, pochopiteľne, neunikol ani kryptonadšencom, ktorí veria, že majiteľov SMOG tie najväčšie zisky ešte čakajú.
Ak vás vízia platformy Smog oslovila a chcete sa podieľať na jej airdrope, zamierte na burzu Birdeye, kde si tokeny zakúpite na sieti Solana. V prípade, že vaša peňaženke nie je kompatibilná s týmto blockchainom, prejdite priamo na webstránku projektu. Tam máte možnosť kúpiť tokeny na blockchaine Ethereum, a to so zľavou 10 %.
Následne vám stačí už len pravidelne sledovať Twitter, Discord alebo Telegram, kde máte vždy aktuálne informácie o prebiehajúcich výzvach či novinkách. Samotné úlohy potom nájdete na komunitnej platforme Zealy.
Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.
Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o či si môžete dovoliť prísť!