Nielen digitálny občiansky preukaz, ale aj cestovný pas. Poznáme detaily návrhu Európskej komisie

  • Aplikácia by mala byť k dispozícii od roku 2030.
  • Bude kompatibilná s plánovanou európskou peňaženkou digitálnej identity.
  • Okrem zrýchlenia cestovania majú digitálne doklady aj ďalšie výhody.
Novinky Nielen digitálny občiansky preukaz, ale aj cestovný pas
Nielen digitálny občiansky preukaz, ale aj cestovný pas. Zdroj: Shutterstock.com/Ground Picture
BitmarketsBitmarkets

Tieto digitálne verzie pasov a občianskych preukazov budú obsahovať rovnaké údaje ako ich fyzické náprotivky, vrátane zobrazenia tváre držiteľa, ale bez odtlačkov prstov. Cestujúci si budú môcť tieto doklady uložiť do svojich mobilných telefónov.

Používanie digitálnych cestovných dokladov bude pre občanov úplne dobrovoľné a bezplatné. Ich hlavným cieľom je umožniť plynulejšie a rýchlejšie prekračovanie hraníc. Občania EÚ aj krajín mimo EÚ budú môcť pred cestou predložiť svoje digitálne pasy alebo preukazy totožnosti na predbežnú hraničnú kontrolu, čo výrazne urýchli celý proces.

Okrem zrýchlenia cestovania majú digitálne doklady aj ďalšie výhody. Znížia administratívnu záťaž pre občanov EÚ, keďže ich bude možné použiť na registráciu a identifikáciu v rôznych členských štátoch. Zároveň zvýšia efektívnosť hraničných kontrol, čo umožní orgánom lepšie sa sústrediť na odhaľovanie cezhraničnej kriminality.

Digitálne doklady tiež zlepšia bezpečnosť schengenského priestoru tým, že uľahčia overovanie pravosti a integrity cestovných dokladov.

Na implementáciu tohto systému Európska komisia vyvíja aplikáciu EÚ Digital Travel. Táto aplikácia bude dostupná pre všetkých občanov EÚ a krajín mimo EÚ s biometrickým pasom alebo občianskym preukazom EÚ.

Používatelia si budú môcť vytvoriť digitálne cestovné doklady, predkladať cestovné plány vopred a zabezpečiť ochranu svojich osobných údajov. Aplikácia by mala byť k dispozícii od roku 2030 a bude kompatibilná s plánovanou európskou peňaženkou digitálnej identity.

Tento návrh je súčasťou širšej stratégie EÚ na digitalizáciu verejných služieb a poskytnutie digitálnej identifikácie všetkým občanom Únie do roku 2030. Teraz je na Rade a Európskom parlamente, aby sa dohodli na konečnej podobe návrhu. Po schválení sa začne s vývojom aplikácie a stanovením potrebných technických noriem.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.