O Bitcoine sa často hovorí, že ide o rizikovú investíciu. Neexistuje žiadna záruka, že na ňom zarobíte. Bitcoin podľa mnohých investorov dokonca nemá žiadnu hodnotu. Myslí si to aj legendárny Warren Buffett. Pri pohľade na historické dáta však vidíme niečo iné. Podľa nedávneho výskumu je Bitcoin dokonca najziskovejšie aktívum za posledných 1200 rokov.
Bitcoin o svojom potenciále presvedčil mnohých. Na prelome rokov 2013/2014 dokonca vzniklo hnutie HODLerov, ktorí Bitcoin držia bez ohľadu na jeho krátkodobé či strednedobé pohyby. Základom tohto hnutia je viera v obrovský potenciál tejto kryptomeny a predpoklad, že vďaka nemu bude rásť aj cena. A musíme dodať, že Hodlerom to zatiaľ vychádza.
5 rád, ako si nájsť prácu v kryptomenách – Bez týchto schopností neuspejete
Bitcoin ako dlhodobá investícia
Podľa nedávnej analýzy od spoločnosti Chainanalysis je Hodlerov naozaj veľa a podľa všetkého držia drvivú väčšinu mincí v obehu. Až 60% mincí (11,4 milióna BTC) je držaných ako dlhodobá investícia. 3,7 milióna Bitcoinov sa za tie roky nenávratne stratilo (vrátane satoshiho coinov) a iba 3,5 milióna BTC sa aktívne obchoduje na burzách. Zvyšných 2,4 miliónov coinov ešte nebolo vyťažených.
Je nutné dodať, že iba tých 3,5 miliónov BTC sa podieľa na cenotvorbe. Mince, ktoré dlhodobo ležia v peňaženkách, sú prakticky mimo obehu. Hodnota jedného Bitcoinu v dolároch je určovaná ľuďmi (tradermi), ktorí preferujú častejšie obchodovanie. V posledných rokoch sa taktiež rozmáha trh s derivátmi Bitcoinu, ktoré majú podiel na cenotvorbe. Očakávame, že tento trh v budúcnosti prekoná objemy na spotových burzách.
Tiež je zaujímavé, že podľa spoločnosti Chainanalysis sa Bitcoin v tomto aspekte podobá na trh so zlatom. Väčšina zlata je tiež ukrytá v trezoroch a reálne sa obchoduje iba malé percento.
https://kryptomagazin.sk/90-000-za-btc-nebude-stock-to-flow-model-je-nespravny-tvrdi-anaytik/