- Čoraz viac dlžníkov má problém splácať úvery
- Dopyt po úveroch výrazne klesá
- Úroková sadzba od ECB dosahuje vysokú hodnotu 4,50 %
- Ziskovosť komerčných bánk zásadne klesne
Vysoké úrokové sadzby spôsobujú, že množstvo dlžníkov má problém so splácaním vysokých mesačných splátok. Väčšinou platí, že čím sú úroky vyššie, tým väčšie majú banky zisky, no len do určitého bodu. Ak sú totiž neudržateľne vysoko, ziskovosť bánk sa preklopí do neschopnosti vrátiť požičané peniaze, uvádza správa Trend.
Po rekordnej ziskovosti čaká banky vytriezvenie
Už skôr sme informovali o tom, že slovenské banky zarobili posledné roky predovšetkým na náraste čistých úrokových príjmov. Zatiaľ čo úroky na úvery rástli okamžite, na vklady rástli oneskorene a len mierne. To spôsobilo, že banky nielen na Slovensku zarobili rekordné peniaze. Všetky náklady sa im úspešne podarilo presunúť na dlžníkov.
Situácia sa ale pomaly otáča. Banky v celej eurozóne už cítia prvé negatívne dôsledky vysokých úrokových sadzieb. Komerčné banky si musia požičiavať od Európskej centrálnej banky (ECB) drahšie, ak si chcú udržať depozitá od klientov. Nielen, že klesá schopnosť dlžníkov vrátiť požičané peniaze, ale zásadne klesá aj dopyt po nových úveroch. Tieto dva hlavné faktory môžu v najbližšom období vážne zasiahnuť zisky bánk.
Dôvodom prečo klienti prestávajú splácať svoje záväzky je rastúci počet bankrotov spoločností v dôsledku vysokých úrokových sadzieb. Súčasný stav však nie je dôvod na paniku, ale skôr návrat do normálu. Banky disponujú rezervami, ktoré slúžia práve na podobné účely. Aj keď ich ziskovosť pôjde nadol, bankový sektor by nemal byť ohrozený.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Úrokové sadzby rástli najrýchlejšie v histórii eurozóny
Podľa posledných údajov z ECB sa úroková sadzba v eurozóne nachádza na úrovni 4,50 % a na poslednom zasadnutí ju centrálna banka nezmenila. Toto rozhodnutie naznačilo, že úrokové sadzby dosiahli vrchol alebo sa k nemu výrazne priblížili. Komerčné banky napriek tomu zvyšovali úroky na úvery nad rámec referenčnej úrokovej sadzby, aby sa kryli pred potenciálnym reštriktívnym rozhodnutím ECB.
Rast úrokových sadzieb aký sme videli za posledný rok a pol nemá obdoby. Ide o najrýchlejšie zvyšovanie v histórii eurozóny a sadzby sa dostali na viac ako 20 ročné maximum. Dokonca úrovne prekonali hodnoty aj tempo rastu z finančnej krízy v roku 2008. Ďalšie monetárne zasadnutie sa bude konať už 14. decembra a ECB na ňom rozhodne o zmene úrokových sadzieb. Na záver je potrebné zdôrazniť, že pokles úrokových sadzieb bude dlhodobý proces, ktorý môže trvať aj viac ako 2 roky.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovenské banky varujú. Hrozí, že prestanú poskytovať úvery