Nepríjemné prekvapenie pod stromčekom? SOI varuje pred desiatkami podozrivých e-shopov

  • Nakupovanie online sa stalo bežnou súčasťou nášho života.
  • Odborníci na internetovú bezpečnosť odporúčajú pred každým online nákupom overiť si reputáciu e-shopu.
  • SOI zverejnila rozsiahly zoznam problematických e-shopov, pred ktorými dôrazne varuje občanov.
Novinky SOI varuje pred podozrivými e-shopmi
SOI varuje pred podozrivými e-shopmi. Zdroj: Shutterstock.com/Zamrznuti tonovi, F8 studio
Okazio PCKvakomat mobil

V predvianočnom období, keď množstvo Slovákov hľadá darčeky pre svojich blízkych, prichádza Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) s alarmujúcim zistením. Na slovenskom trhu operuje značné množstvo internetových obchodov, ktoré predstavujú pre spotrebiteľov významné riziko.

SOI preto zverejnila rozsiahly zoznam problematických e-shopov, pred ktorými dôrazne varuje občanov.

Pozor najmä pred Vianocami

Situácia je vážna najmä v kontexte blížiacich sa vianočných sviatkov, keď spotrebitelia často podliehajú lákavým cenovým ponukám. Problémové e-shopy sa podľa inšpekcie vyznačujú systematickým porušovaním zákonných povinností a značnými ťažkosťami pri vymáhaní spotrebiteľských práv.

Medzi najčastejšie problémy patria nedodanie objednaného tovaru, ignorovanie reklamácií, nemožnosť kontaktovať predajcu či problémy s vrátením peňazí pri odstúpení od zmluvy. Niektoré z týchto internetových obchodov dokonca úplne prestanú komunikovať po prijatí platby od zákazníka.

Na čiernej listine sa ocitli napríklad e-shopy ako kutilsro.sk, led-zrkadla.sk, polskytovar.sk či overeny-eshop.sk. Paradoxne, názvy niektorých problémových e-shopov môžu v zákazníkoch vzbudzovať falošný pocit dôvery – napríklad „overeny-eshop.sk” či „zlacnenytovar.sk”.

Spotrebitelia by mali byť mimoriadne obozretní pri internetových obchodoch, ktoré ponúkajú tovar za podozrivo nízke ceny alebo používajú agresívne marketingové praktiky. Inšpekcia zdôrazňuje, že zverejnený zoznam nie je kompletný a predstavuje len špičku ľadovca.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo radí SOI?

Odborníci na internetovú bezpečnosť odporúčajú pred každým online nákupom overiť si reputáciu e-shopu. Medzi varovné signály patrí chýbajúce obchodné podmienky, neúplné kontaktné údaje, gramatické chyby na stránke či extrémne nízke ceny v porovnaní s konkurenciou.

Slovenská obchodná inšpekcia zároveň pripomína, že najbezpečnejšou formou platby pri prvom nákupe v neoverenom e-shope je dobierka. Pri platbe vopred prostredníctvom bankového prevodu sa spotrebiteľ vystavuje riziku, že v prípade problémov bude vymáhanie peňazí veľmi komplikované, ak nie nemožné.

V prípade, že sa spotrebiteľ stane obeťou podvodného e-shopu, SOI odporúča bezodkladne kontaktovať políciu a podať podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Čím skôr sa prípad začne riešiť, tým väčšia je šanca na úspešné vymoženie práv spotrebiteľa.

Nakupujte bezpečne

Kompletný zoznam rizikových e-shopov je dostupný na webovej stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorý je pravidelne aktualizovaný. SOI však zdôrazňuje, že tento zoznam slúži len ako odporúčanie a spotrebitelia by mali pri každom online nákupe postupovať obozretne a s náležitou pozornosťou.

Ako sa nenapáliť?

Nakupovanie online sa stalo bežnou súčasťou nášho života. S rastúcim počtom e-shopov však narastá aj riziko, že narazíme na podvodné stránky. Aby sme sa vyhli nepríjemnostiam, je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Po prvé, vždy si overte dôveryhodnosť e-shopu. Skontrolujte recenzie a hodnotenia od iných zákazníkov. Ak má obchod veľa negatívnych hodnotení alebo žiadne recenzie, mali by ste byť opatrní. Dôveryhodné e-shopy majú zvyčajne pozitívne ohlasy a dlhšiu históriu.

Po druhé, pozrite sa na kontaktné údaje. Seriózny e-shop poskytuje jasné a úplné kontaktné informácie vrátane adresy, telefónneho čísla a e-mailu. Ak tieto údaje chýbajú alebo sú nejasné, môže to byť varovný signál.

Ďalším krokom je kontrola zabezpečenia webovej stránky. Uistite sa, že adresa stránky začína na „https://” a vedľa nej sa nachádza ikona zámku. To znamená, že stránka používa bezpečnostný protokol na ochranu vašich údajov.

Pozornosť venujte aj cenám. Ak sú ceny príliš nízke v porovnaní s inými obchodmi, môže ísť o podvod. Podvodné e-shopy často lákajú zákazníkov na nereálne nízke ceny, aby získali ich peniaze bez toho, aby dodali tovar.

Pri platbe používajte bezpečné spôsoby platby. Kreditné karty alebo služby ako PayPal poskytujú určitú ochranu v prípade podvodu. Vyhnite sa platbám cez bankový prevod, pretože tieto transakcie sú ťažšie sledovateľné a menej bezpečné.

Nakoniec, dôverujte svojmu inštinktu. Ak máte z e-shopu zlý pocit, radšej sa mu vyhnite. Internet ponúka množstvo alternatív, takže sa nemusíte uspokojiť s pochybnými stránkami.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.