Nepriateľské prevzatie siete Steem – Justin Sun a veľké burzy útočia na blogovací blockchain

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Blogovacia platforma Steem sa nachádza v ťažkej situácii. Veľké burzy sa v spojení s Justinom tron pokúsili zvrátiť rozhodnutie o obmedzení Sunových práv v sieti Steem. Ten nedávno kúpil web Steem.it, ktorý je najvyužívanejšou platformou spojenou so sieťou Steem. Teraz vznikla debata o tom, či je PoS funkčný systém a kto je vlastne v práve.

Viac informácií – LIVE Trading 2.0 – Bitcoin po korekcii – Ako to vyzerá s kryptomenami?

Decentralizovaná sieť, centralizovaný web

Justin Sun kúpil webovú stránku steem.it. To je v podstate aplikácia podobná napr. redditu, ktorá integrovala do svojej prevádzky blockchainovú sieť Steem. Steem je DPoS blockchainom. To znamená, že transakcie v sieti overuje iba úzka, volená skupina. Voliť možno pomocou mincí Steem a tieto mince zároveň dávajú možnosť hlasovať o tom, čo sa v sieti deje.

A tu je kameň úrazu. Komunita a tzv. svedkovia (witnesses – tí dohliadajú v sieti na to, že nikto z volených overovateľov nepodvádza alebo nerobí nekalé rozhodnutia) sa rozhodli, že je potrebné obmedziť práva Justina Suna, pretože ho brali ako ohrozenie samotnej siete a tak si odhlasovali, že jeho mince nebudú mať hlasovacie právo.

Lenže Sun prišiel s riešením. Vzhľadom k tomu, že má dostatok peňazí a priateľov na vysokých miestach, tak získal spoluprácu veľkých búrz, ktoré využili mince svojich klientov a hlasovali fakticky za nich. Hlasovaním nielenže zvrátili predchádzajúci soft-fork, ktorý bránil Sunovi v hlasovaní, ale tiež sa rozhodli, že prehlasujú práve tých svedkov, ktorí sa proti Sunovi postavili.

Komunita Steemu sa okamžite začala búriť a hlavne Binance čelí masívnej kritike nielen za zneužívanie tokenov, ale aj za to, že pri hlasovaní sa tokeny musia tzv. locknúť, čo znamená, že budú zamknuté na niekoľko nasledujúcich týždňov. Ak by si teda niekto chcel tokeny vybrať, tak by to nebolo možné. Na forku sa podieľali aj burzy Huobi alebo Poloniex, ktoré tiež patria Sunovi. Šéf Binance po kritickej reakcii komunity už povedal, že svoje hlasy stiahnu.

Burzy, PoS a Ethereum

Predchádzajúca udalosť ilustrovala slabinu PoS. Tou je vysoká koncentrácia tokenov na veľkých burzách, ktoré ich ľahko a rýchlo zneužijú vo svoj vlastný prospech (určite to nerobili pre Suna zadarmo). PoS je veľmi závislé na distribúciu a cene mincí. Čím vyššia distribúcia a aktivita v komunite, tým vyššia decentralizácia a naopak.

Problémom je tiež vysoká koncentrácia mincí práve na burzách, ktoré ich zneužívajú. To krásne ilustruje potrebu jednak decentralizovaných búrz (DEX) a potom tiež non-custodial búrz, ktoré umožňujú obchody rovno z peňaženky (napr. IDEX).

Vyrojili sa špekulácie o tom, že prechod ETH na PoS je práve z tohto dôvodu problematický. Tu sú však jasné rozdiely v systémoch aj distribúcii a cene tokenov. Kým kapitalizácia siete Steme je okolo 60 miliónov dolárov, tak celková cena siete ETH sa pohybuje okolo 25 miliárd dolárov. ETH zároveň prechádza na PoS, a to je rozdiel od DPoS Steemu. PoS je systém, kedy sa na overovanie transakcií a tvorbe blokov môže podieľať každý. DPoS je naopak systém, kde sa len volia jednotliví overovatelia. Teda sa obetuje decentralizácia.

Prípad Steemu primárne ilustruje slabiny terajšieho krypto priestoru, kde majú burzy absolútne neprípustné množstvo moci. Práve preto je nutné podporovať a rozvíjať infraštruktúru a používateľskú prívetivosť decentralizovaných búrz. Kryptomeny majú viesť k obmedzeniu moci jednotlivcov a nie k takej brutálnej koncentrácii moci, ako vidíme dnes. Tým by krypto totiž stratilo jednu za svojich najdôležitejších vlastností a tou je decentralizácia, ktorá vedie k zvýšeniu stability systémov.

Čo čítať ďalej:

PŘEHLED TRHU – Bitcoin v korekci respektuje Fibo zóny – Můžeme ještě otestovat 10 000 $?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.